Gyermekhét a Dán Kulturális Intézetben
Február 11-én nyilt meg a Dán Kultúrális Intézetben a gyermekhét, amely egyszerre több programmal is várja az érdeklődőket, kisiskolásokat és szüleiket. A megnyitón a gyerekek megtekinthettek egy képkiállitást, amelynek alkotásai dán és grönlandi gyerekek Haydn Teremtés oratóriumának hatására készült munkája, valamint robotbemutató, zene, és egyéb játékok várták a látogatókat. Ennek kapcsán készitettünk interjút Kiss Zsuzsannát, az intézet kulturális munkatársát...
Mi volt az oka és célja a kecskeméti Dán Kulturális Intézet megalakulásának?
Dán Kulturális Intézetből 11 van szerte a világon, és minden más országban a fővárosban székel. Többek között Edinburghban, Brüsszelben, Párizsban, Pekingben nyílt ilyen intézmény. Nem sokkal a rendszerváltás után a dán Viborg város - amely Kecskemét testvérvárosa - akkori polgármestere a testvérvárosi kapcsolatok ápolásának céljából Kecskemétre látogatott. Ez alkalommal Kecskemétet és környékét a dán polgármester megszerette hangulata és a viborgi tájjal való hasonlósága miatt, és úgy döntött, hogy Magyarországon ne a fővárosban, hanem Kecskeméten nyíljon kulturális intézmény. Ennek egy másik oka a centralizáltság - amely hazánkra különösen is jellemző - megtörésének szándéka volt. Ez egy igen különleges gondolat volt, és sok nehézségbe ütközött, mivel Budapesten sokkal több lehetőség van. Dán nyelvet beszélő munkatársat is könnyebb találni, akiből Kecskeméten az elmúlt 15 év alatt talán egy vagy kettő volt. Előnye mégis számottevőbb, hiszen a kecskeméti közönség nagyon szereti és támogatja az intézményt. Sokkal közvetlenebb a kapcsolat és könnyebb annak ápolása velük. A megye nagyon nagy mértékben támogatja az intézetet, egyrészt a Zimay utcai épülettel, valamint a különböző tervek megvalósításában nyújtott segítségével.
Milyen lehetőségek várják az intézmény látogatóit?
A most nyílt gyermekhét tavaly került első alkalommal megrendezésre, amikor a zéfotósokkal együttműködve szerveztük meg úgy a programot, hogy az a gyerekeket is vonzza, így a fotókiállítás mellett különböző játékok is helyt kaptak. Hasonló módon szerettük volna ezt az idén is létrehozni. Ebben a szándékunkban szerencsés véletlenek segítettek minket. A Katona József Gimnázium számítástechnika szakkörének vezetője, Fári János tanár az előkészületi időszakban keresett meg bennünket, hogy népszerűsítsék a Mindstorm LEGO robotokat és versenyeztetésüket, így kerülhet sor robotbemutatóra a rendezvény megnyitóján és egész ideje alatt. A másik különlegessége az idei rendezvénynek, a dán és grönlandi gyerekek rajzaiból nyílt kiállítás, amely a budapesti Művészetek Palotájában volt megtekinthető először Magyarországon. A kisiskolások heteken keresztül dolgoztak alkotásaikon, amiket Haydn Teremtés oratóriumának meghallgatása után készítettek, valamint tanáraik, nevelőik segítségével elmélyedtek a teremtéstörténetben. A rajzok február 29-éig megtekinthetők. A LEGO játékok szerepeltetésének apropóját, pedig a dán cég megalakulásának 50. évfordulója adja. A "LEGO" név egy dán szóból ered, amelynek jelentése, jó játék. Ez a vállalat ajánlott fel az intézmény számára egy nagy doboz készletet és három játékasztalt. Kompan, a másik dán játékgyártó cég, pedig a csúszdákat és más játékokat bocsátott a rendelkezésünkre.
Milyen rendezvényekre kerül sor a közeljövőben?
A legközelebbi programunk áprilisban lesz. Jytte Loehr dán festőnő munkáinak adunk otthont, amelyen nagy méretű olaj és akvarell festmények szerepelnek. Innen ez az anyag Budapestre kerül, a Képíró Galériába. Ezt felváltva Szűcs Tamás és Ingrid Dossing Poulsen művészek festményeiből "Örökségünk, ahol élünk" címmel nyílik kiállítás május elején. Ezek mellett egy fotókiállítást is tervezünk. A Dán Kulturális Intézet tevékenységének nagy részét a kulturális kapcsolatok ápolása és programok szervezése teszi ki. Ennek eredményeként jön Kecskemétre idén három jazz formáció és egy diákokból álló szimfonikus zenekar. Nyár végén egy budapesti gimnáziumból több csapat is a mi segítségünkkel juthat ki Dániába.