CSIPERÓ CSÚCS 2008
Kecskemét főtere már hangos a gyermekzsivajtól: a gyermektalálkozó kabalafigurája, a Csiperó névre keresztelt jómadár már második napja „repked” vígan Kecskemét felett. A nemzetközi rendezvényről honlapunkon naponta adunk helyzetjelentést. Utánajárunk, mit is rejtenek a színfalak, hogyan áll össze ez a hatalmas „örömünnep”. Ebben segítségünkre lesz Gyenesné Knolmár Edit, a találkozóért 1990-ben alakult Európa Jövője Egyesület irodavezetője.
Hétfő délelőtt – miközben a nagyszínpadon a „Gyermekvarázs” fesztiválprogram fellépői énekeltek ¬– a Csiperó sátorban beszélgettem a hölggyel, aki jelentős részt vállal a szervezésben, hiszen a szállítás és étkezés is hozzá kapcsolódik. A rengeteg teendő közepette készségesen időt szakított a Porta Egyesületre: a rendezvény háttérmunkálatairól, üzenetéről kérdeztük. Elmesélte, hogy önkéntesként kezdte, majd 2005-től főállásban felel a Csiperó minél gördülékenyebb lebonyolításáért. Látszólag nincs nehéz dolga, hiszen – mint elmondta – a rendezvény résztvevői legtöbbször megkeresik a szervezőket, akiknek szinte már csak választaniuk kell, hogy kikkel szeretnének együtt dolgozni.
A helyzet azonban ennél árnyaltabb: a hangsúly a koordináción van. Ugyanis nem pusztán a fellépők műsorait kell olykor megrövidíteni, hogy minden jelentkező színpadra állhasson, de a bőség zavarában szükséges a tolmácsok, technikusok, orvosok, polgárőrök munkájának összehangolása. Hihetetlennek tűnik, de két évvel a találkozó előtt megkezdődik a szervezés, ami azt jelenti, hogy egyszerre zajlik maga a Csiperó rendezvénysorozata, és a következő találkozó szervezési munkálata. Az önkormányzattól kapott támogatás idén 5 millió forinttal volt több, mint 2006-ban, vagyis 30 milliós keretből gazdálkodnak a szervezők, így talán még színesebb az idei, tizedik jubileumát ünneplő programsorozat.
Külön érdekesség, hogy az eddig távol maradó Lettország is képviselteti magát. Ha pedig a kilenc napos eseményt egy szóval kellene összefoglalni, akkor az a tolerancia lenne – mondta az irodavezető. Hiszen erre az alkalomra Európa 24 országának 46 csoportja, körülbelül 2000 gyermek érkezik Kecskemétre. A legfontosabb üzenet tehát egymás elfogadása. Ezért az összefogás jegyében, új barátságok reményében tudósítunk majd, hol is tart épp a Csiperó mosolygós madara.