„ADJ VÉRT GYERMEKEINKÉRT!”
Ezzel a mottóval ma a Csiperó keretében a Kecskeméti Ifjúsági Otthonban 10-14 óra között véradó napot tartottak. A véradást már az előző Csiperón, vagyis 2006-ban is megrendezték, ezért mondhatni, hogy már-már hagyományossá válik, hogy a kecskemétiek élhetnek a lehetőséggel, hogy mások életén segíthessenek. Fábián Géza, a Kecskeméti Vérellátó Állomás Donorvizsgáló főorvosával beszélgettünk a véradás nem épp hétköznapi részleteiről. (MF)
Mint kiderült, a véradás nem úgy zajlik, mint a legtöbben gondolnák, vagyis nem úgy történik, hogy a véradó donor beül a fotelba, leveszik tőle a vért, és boldogan távozik. Ha ugyanis valaki betért a Kecskeméti Ifjúsági Otthon tükörtermébe, akkor először is kapott egy kérdőívet, melyben betegségéről, korábbi véradásáról, kábítószerfogyasztásáról, szexuális és egyéb betegségeiről kellett beszámolnia.
Egy gyors kivizsgálás is megelőzi a véradást, de a levett vért is megvizsgálják, pl. a vércsoport megállapítása, illetve többek között AIDS és fertőző májgyulladás kiszűrése miatt. 18-60 év közöttiek adhatnak vért, de arra is figyelünk, hogy a véradást megelőző hat hónapban nem tetetett-e magára tetoválást vagy piercinget. Ha igen, akkor várni kell, amíg letelik a megjelölt időintervallum.
A véradás során 450 ml vért vesznek le, s mivel kb. 50 főre számítanak, több, mint 22 liter vér gyűlik majd össze. A levett vért Szegeden részletesebben is megvizsgálják, aztán visszakerül Kecskemétre, amely az országos vérellátottságot tekintve az első harmadban foglal helyet.