Ma lép életbe a Kiotói Jegyzőkönyv
2005 február 16-án lép életbe az éghajlatváltozásért leginkább felelős üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését elrendelő Kiotói Egyezmény. A mintegy 130 ország által aláírt megállapodás átlagosan öt százalékos csökkentést írt elő 2012-ig.
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter üdvözli a fontos nemzetközi egyezmény hatálybalépését, ám egyúttal újabb egyeztetéseket sürget a kibocsátás szintjének további csökkentése érdekében. Az 1992. évi ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény és az 1997. évi Kiotói Jegyzőkönyv elfogadásával a világ országainak kormányai elismerték közös, de eltérő mértékű felelősségüket egy mind súlyosabb globális probléma, az éghajlatváltozás kialakulásáért és megállapodtak a legsürgősebb teendőkről.
A földi légkörbe kerülő gázok mindenekelőtt a fosszilis tüzelőanyagok elégetése következtében kibocsátott szén-dioxid miatt az éghajlati viszonyok és ezáltal életünk környezeti feltételei viszonylag rövid időn belül alapvetően megváltozhatnak. Az 1997. évi kiotói megállapodás első lépésként előírja a fejlett országok számára, hogy az 1990-es szinthez képest átlagosan mintegy öt százalékkal csökkentsék kibocsátásukat 2012-ig. Az Európai Unió átlagosan nyolcszázalékos, Magyarország pedig hat százalékos csökkentésre vállalt kötelezettséget.
Forrás:KVVM sajtóközlemény