Március 23 - Meteorológiai Világnap
Az 1873-ban alapított Nemzetközi Meteorológiai Szervezet utódaként 1950. március 22-én Genfben megalakult a Meteorológiai Világszervezet (WMO). Másnap életbe lépett a szervezet alapokmánya, melyre emlékezve határozták el 1960-ban a Meteorológiai Világnap megünneplését.
Az újkori meteorológia kezdetének 1780-at tekinthetjük, akkor kezdték összegyűjteni és kiértékelni a rendszeresen működő mintegy 40-45 meteorológiai állomás adatait. A XIX. század közepén felgyorsult a fejlődés, amiben jelentős szerepet játszottak a hadviselés és a hajózás igényei. Az időjárás megfigyelésére először 1853-ban hirdettek meg nemzetközi programot. Az 1873-ban megalakult Nemzetközi Meteorológiai Szervezet társadalmi jellegű volt, az utódaként 1950-ben létrehozott WMO kormányközi testületnek tekinthető, az ENSZ szakosított intézményeinek egyike. Legfőbb célja, hogy elősegítse a meteorológia felhasználását a legkülönbözőbb területeken, összehangolja a több mint 160 tagország kutatásait, segítse a képzést.
Az időjárás-előrejelzés tudománya (szinoptika) rohamosan fejlődött az utóbbi évtizedekben, ma már a meteorológusok tíz napra előre olyan biztonsággal tudják az időjárást prognosztizálni, mint negyedszázada egy nappal előre. Az idei világnapon az "Időjárás, éghajlat, víz és fenntartható fejlődés" témakörre irányítják a figyelmet. E témaválasztással el kívánják ismerni a meteorológia, a hidrológia és a kapcsolódó geofizikai tudományok kiemelkedő szerepét az emberiség haladásában, a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődésben, a környezetvédelemben és a szegénység leküzdésében. Magyarországon az Országos Meteorológiai Szolgálatnál a világnapi ünnepségen átadják a Schenzl Guidó-díjakat és a Pro Meteorológia kitüntetést.
Forrás: greenfo