Petíció: Egymillió aláírást az elefántokért!
Egy thai mondás szerint nincs Thaiföld elefántok nélkül. Az állatokat szentként tisztelik az országban, ennek ellenére legális háziasított elefántokat tartani azért, hogy agyarukat értékesítsék. Az elefántcsontból készült dísztárgyak és csecsebecsék iránti kereslet egyre növekszik a Távol-Keleten, ezért a thai jogi kiskaput kihasználva a kereskedők sokszor bűnözői hálózatok közreműködésével, afrikai elefántoktól származó agyarakat illetve a belőlük készült termékeket is értékesítik.
„A thai jogi kiskapu miatt veszélybe kerülnek az ország szent állatai. A feketepiacokat ellepik az Afrikából származó, vadon élt, lemészárolt elefántoktól származó elefántcsont tárgyak. Az afrikai orvvadászat rekordokat dönt, évente tízezrével mészárolják le őket agyaraikért. Ennek gátat kell szabni! A WWF ezért petícióban szólítja fel a thai miniszterelnök-asszonyt, tiltassa be az elefántcsont-kereskedelmet az országban!” – mondta Janpai Ongsiriwittaya, a WWF Thaiföld Veszélyeztetett Fajok Védelme programvezetője.
A szakértők szerint a legnagyobb problémát a tájékozatlanság okozza, hiszen rengetegen úgy gondolják, az elefántok agyara (foga) egyszerűen kihullik és új nő a helyére. Ez azonban egyáltalán nem igaz. Ahhoz, hogy a kereskedők az elefántok agyarához hozzájussanak, jobb esetben elkábítják az állatot, de van, hogy egyszerűen kilövik őket és fűrészekkel esnek nekik, hogy minél gyorsabban megkaparintsák az agyarukat. Sokszor az állatok ilyenkor még életben vannak, és csak lassú és fájdalmas haláltusa után ér véget életük.
„Az embereknek tisztában kell lenniük azzal, mi történik az elefántokkal. A petícióval az a célunk, hogy minél több embert elérjünk, és legalább egymillió aláírást gyűjtsünk az elefántok megmentéséért. Az aláírt petíciót eljuttatjuk a thai miniszterelnök-asszonynak, hogy láthassa, mennyien állnak ki az ormányosok védelmében.” – tette hozzá Janpai Ongsiriwittaya.
A WWF Magyarország ezúton kéri támogatóit, írják alá a petíciót, ezzel adva esélyt az ormányosok megmentésére. A szervezet hazai stratégiájának is kulcsfontosságú eleme a veszélyeztetett fajok védelme, hiszen több mint 20 éve küzd az olyan őshonos fajok megóvásáért, mint a hód, a fekete gólya vagy a hiúz. A WWF Magyarország segítségével most mi is részesei lehetünk a nagyszabású mentőakciónak.