Kétmillió magyar él zajszennyezett területen
Kétmilliónyian élnek ma Magyarországon zajszennyezett térségben, és a zajok nyolcvan százalékáért a közlekedés a felelős hangzott el a Forum Acusticum konferencia hétfői megnyitóján.A konferencia megnyitóján a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium illetékese elmondta, hogy Magyarországon mintegy kétmillió ember él zajszennyezett környezetben.
Ennek a mutatónak a csökkentése tehát az egyik legfontosabb környezetvédelmi célok közé tartozik. Az akusztikai szakemberek tevékenységét, annak fontosságát emelte ki Horváth Zsolt Csaba, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára is. Ő a közlekedési zajok csökkentését tartotta elengedhetetlennek, minthogy a zajártalom nyolcvan százalékáért ez az ágazat a felelős.
A két kormányzati illetékes hangsúlyozta azt is, hogy az ipari zajok káros hatása egyértelműen csökkenőben van hazánkban. Pár százalékos a részaránya ennek a zajforrásnak az összes tényezőt figyelembe véve. Bánsági György fővárosi képviselő azt hangsúlyozta, hogy Budapest vezetése igyekszik csökkenteni a zajterhelést, így például az új utak építésénél zajvédő falakat alkalmaznak. Ugyancsak sokat vár az önkormányzat az új, Budapestet elkerülő utaktól, a körgyűrű-elemek megépítésétől. Elsősorban az M0-s autóút, illetve autópálya megvalósítását szeretné látni Budapest.
Egy különleges épület
A konferencia nyitóünnepsége a Művészetek Palotájában zajlott. Az épület különleges akusztikai és architekturális megoldásairól maga a vezető tervező, Zoboki Gábor beszélt. Zoboki hangsúlyozta, hogy a tervezéskor nem az épület külsejére koncentráltak, hanem arra, hogy tökéletesen sikerüljön a hangszigetelés a belső előadótermek esetében. A hangszigetelés a környező vasúti, illetve tömegközlekedési eszközök miatt elengedhetetlen, de a belső izolációra is ügyelniük kellett, hiszen több próbahelyiség és előadóterem is elhelyezkedik a Művészetek Palotájában.
Az egyes termek akusztikájára, az ott felcsendülő zeneművek minél tökéletesebb hangzására szintén ügyeltek. Szabályozható például a nagyobb termek akusztikája a különböző ajtók és építészeti elemek mozgatásával, a hangszigetelésről pedig a rugalmas ágyazat gondoskodik a különböző épületrészek esetében.
Díjak és köszöntők
A konferencia megnyitásakor több kitüntetést és elismerést is átadtak neves magyar és külföldi akusztikusoknak. Így például Békésy György-díjat kapott Vicsi Klára a beszédértés kutatásában elért eredményeiért, különösen a hallás- és egyéb mentálisan sérült emberek, főleg gyermekek körében végzett tevékenységéért. Ugyancsak ebben az elismerésben részesült a dán Per V. Brüel, aki az akusztikában, az akusztikai mérések területén végzett eredményes munkát, s aki több nemzetközi konferencia szervezésében is közreműködött Magyarországon.
Külön köszöntötték a konferencián a hazai akusztika kimagasló egyéniségeit, a tudományág úttörőit, nagy szervezőegyéniségeit. Így születésnapja alkalmából köszöntötték Tarnóczy Tamás professzort és Heckenast Gábort, a Magyar Rádió korábbi műszaki igazgatóját.
Forrás:www.geographic.hu