Hatalmas lendületeket kapott Kecskemét
- Az elmúlt két ciklusban a polgármesterség mellett parlamenti képviselőként is dolgoztam, 2006-tól a szociális, 2010-től pedig az egészségügyi bizottság tagja voltam. Így nem idegen számomra az új feladat sem, és megszoktam a szoros időbeosztást. Annyiban mindenképpen más a jelenlegi munka, hogy ebben a ciklusban a bizottságok szerepe felértékelődik. Hiszen a részletes szakmai viták nem a Parlamentben, hanem a bizottságokban zajlanak majd.
- Miben látja a legnagyobb kihívást az egészségügy területén? Min változtatna bizottsági elnökként és milyen további lépéséket tenne, ha ön váltaná Szócska Miklóst az államtitkári székben?
- Eddigi pályafutásom során mindig is kapcsolatban voltam az egészségüggyel, mondhatni „testközelből” láttam a pozitív és negatív tendenciákat egyaránt. A legsúlyosabb kérdés a szociális betegellátás, amely tízmilliárdokat emészt fel. A népjóléti bizottság számára ennek a megoldását gondolom a legnagyobb kihívásnak. Annak idején kórházigazgatóként is azt hangoztattam, hogy csak a szociális és egészségügyi szféra összefogásával lehet megfelelő válaszokat találni erre a társadalmi problémára. Az államtitkárságról egyelőre nem tudok nyilatkozni, hiszen ilyen döntés nincs.
- Kecskemét polgármestereként mi köti le az idejét a hátralévő hónapokban? Ki lesz az utódja?
- Egy város vezetése olyan folyamatos munka, amelyben az utolsó pillanatig távlatokban lehet csak gondolkodni. Amikor 2006-ban a kecskemétiek megtiszteltek bizalmukkal, akkor közösen indítottuk el a várost egy olyan fejlődési pályán, amelynek minden lépését tudatosan felépítettük, és ennek eredményei mostanra beértek. Kezdtük azzal, hogy stabil, fenntartható költségvetést állítottunk össze, amely úgy képes biztosítani a kötelező feladatok, valamint a nem kötelező, de a város lakossága számára fontos teendők elvégzését, hogy nem veszünk fel működési hitelt. Legalább ennyire fontos volt a lehető legjobban élni az uniós források adta lehetőségekkel, amelyeknek köszönhetően, az intézményi és gazdasági szférába összesen mintegy 100 milliárd forintnyi uniós és hazai támogatás érkezett a városba. Ugyancsak hatalmas lendületet adott Kecskemét fejlődésének a Mercedes Gyár, melynek idetelepülése bizony nem szerencse kérdése volt, hanem sokan és sokat dolgoztunk azért, hogy ránk essen a választás. Az elmúlt hónapokban komoly segítséget – ha úgy tetszik, egy újabb nagy lendületet - jelentett az adósságátvállalás, hiszen a Magyar Kormány ezzel megteremtette a lehetőséget az önkormányzatoknak arra, hogy tiszta lappal indulhassanak. Mindent összevetve: arról még nincs döntés, hogy ki lesz Kecskeméten a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje, de az bizonyos, hogy jó lesz majd ezt a virágzó várost vezetni az elkövetkező esztendőkben is.