Részletes zöldáram-szabályok várhatóan októberben
A villamos-energia törvény megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos rendeletei várhatóan október elején jelennek meg - mondta Poós Miklós, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) osztályvezetője.
Az osztályvezető közölte, hogy a villamos-energia törvény nyári módosítása az eddiginél kedvezőbb feltételeket teremtett a környezetbarát áramtermelés elősegítésére. A törvény végrehajtási kormány rendelete, és az átvételről szóló miniszteri rendelete tartalmazza majd a megújuló energiatermelés szabályozásának részleteit. A törvény szerint az alternatív energiaforrásokkal megtermelt áram kötelező átvételi ára nő, megszűnik a kötelező átvétel alsó teljesítményküszöbe és az eddig 2010-ig megszabott átvétel tartóssá válik a törvény hatályban maradásáig. A szabályozás részleteinek kidolgozása jelenleg szakmai egyeztetés alatt áll - közölte az osztályvezető. Az aktuális változatokról beszámolva kifejtette, hogy a kötelező átvételi ár megszabásánál várhatóan megkülönböztetik az időjárás által befolyásolt áramtermelést az attól függetlentől. Így a szél- és a napenergiára egy ár, a biomassza, valamint a geotermikus energiára viszont a jelenlegi gyakorlatnak megfelelően három kategória vonatkozik majd napszaktól függően.
A villamos-energia törvény az eddigi kilowattonkénti 18,76 forintos éves átlagárat 23 forintra emeli. Ez az ár évről-évre nő az inflációtól függően. A kötelező átvételhez az alternatív áramot termelőknek menetrendet kell készíteniük a termelés alakulására vonatkozóan a rendszerirányítás megkönnyítésére. Amennyiben az előre jelzetthez képest egy sávnál nagyobb eltérés tapasztalható a termelésben, akkor szankciókat vet ki a rendszerirányítás. A menetrend, illetve az attól való eltérés szankcionálása nem magyar "találmány", a GKM a rendeletnél az osztrák és német példát vette mintául. Az osztályvezető szerint az új jogszabály-környezet megélénkíti majd a beruházási kedvet ezen a területen. A szélenergetikának feltétlenül kedvez az új átvételi ár, illetve a beruházási költség szempontjából egyéb fontos változás, csakúgy, mint a biomassza-termelésnek. Ez utóbbinál nemcsak a működő erőművek átalakítása, hanem még a zöldmezős beruházások is hamar megtérülhetnek - vélte Poós Miklós. Hozzátette, hogy ezeknél a projekteknél a megspórolt széndioxid-kvóta is bevételt jelent, amit a Kiotói éghajlatvédelmi egyezmény alapján értékesíthetnek.
A geotermális energiának már a régi rendszerben nyújtott feltételek is kedveztek. Ezt próbálta kihasználni a Mol, amely földhő-erőművi kísérletekbe kezdett Zala megyében. Az új szabályozás ugyanakkor még mindig nem teremt lehetőséget profitábilis áramtermelésre a napenergiánál, ami még mindig túl drága. A GKM adatai szerint az ország jelenlegi villamosenergia-fogyasztásának mintegy 2,5 százaléka származik megújuló energiából. Ezt az arányt az Európai Unió elvárásának megfelelően 3,6 százalékra kell növelni 2010-ig.
Forrás: greenfo/MTI