Kreativitásban jók vagyunk! Avagy újabb Hungarikummal bővült a nemzeti repertoár
Már megközelítőleg 100 ilyen szoba működik Magyarországon, zömében Budapesten, de vidéken is megjelent számosvállalkozás – több mint 10 vidéki város -, sőt egyre terjed külföldön is ez a játék. Többek között Barcelonában, Madridban, Bécsben, Münchenben, Berlinben, Párizsban, Londonban, Sanghajban, és a tervek szerint nemsokára már Amerikában is kipróbálhatják magukat a szabadulni vágyók.
Jelenleg a legtöbb külföldön üzemeltetett szabaduló szoba magyar tulajdonú.
A zseniális ötlet Magyarország turizmusát is fellendítette, korábban a romkocsmák, és az éjszakai élet miatt kedvelték Budapestet a külföldről érkező fiatalok, ma már többen is azért látogatnak el hozzánk, hogy minél több kijutós játékot lejátszhassanak egymás után, mert a magyar pályákat tartják igazi kihívásnak.
Minden kiszabadulós játék alapkoncepciója nagyon hasonló, egy zárt ajtajú szobából/szoba rendszerből kell kiszabadulni 60 perc alatt lakatok, számzárak nyitásával és a kerettörténet rejtélyeinek megoldásával. A játékok egyediségét a szoba köré felépített kerettörténet adja, az, hogy melyik korba, helyszínre, milyen rejtélyes ügyhöz repíti vissza a játékosokat a szoba üzemeltetője. Ma rengeteg téma közül lehet választani, bankrablás, szökés a börtönből, atombomba semlegesítése, mozifilmforgatás, eltűnt személy megkeresése, szökés a bordélyházból, és még számos téma várja a játékosokat.
Míg a Szabadulószobák első generációja romkocsmás, riogatós hangulatban fogant és néhol kifejezetten ráfeküdtek a horrorra, addig mára megjelent a kijutós játékok új generációja, barátságosabb témákkal, komfortosabb, nem félhomályos szobákkal. Egy részüket lakásokban alakították ki, de létezik már szoba zuglói házban és budai villában is.
Egy közös bennük, a szabadulás felé mutató út izgalmas feladatok megoldásán keresztül vezet a célba, minden helyszínen egy megoldható, és logikus feladatrendszert alkotva.
A jól megcsinált Szabadulószobák lényegében nem konkurensei egymásnak, erősítik az igényt erre a szórakozási formára, hiszen egy szobát csak egyszer érdemes kipróbálni, aztán jöhet a következő.
Kisiskolástól, a nagymamákig ajánlott mindenkinek, aki szeretne egy órára teljes mértékben kikapcsolódni, feltöltődni, és egy időre teljesen elfelejteni a hétköznapok gondját, baját! A játék az első pillanattól magába szív, és könnyen a „flow” állapotába kerülhetünk, amikor semmi más nem számít, csak a játék, csak a küldetés, a kijutás!
Aki szereti játszani, szereti a rejtélyeket, a krimiket, és a logikai feladatokat, az élőben, barátai, vagy kollégái társaságában teheti magát próbára hasonló szituációkban.
A játékban nincs szükség lexikális tudásra, és másodfokú egyenleteket sem kell tudni megoldani, pusztán a józan paraszti eszünkre kell támaszkodnunk.
Vannak helyek, ahol már 9-10 éves kortól (természetesen kötelezően nagykorú kísérővel) bátran játszható, felső korhatár pedig szinte nincs is.
Magyarországon számos ismert ember is hódol ennek a szórakozási formának. Cseh László, Müller Attila is kipróbálta már valamelyik szabadulós szobát. És aki egyszer kipróbálta, az nehezen szabadul az élmény fogságából.
Hagyományteremtő céllal 2014. augusztus 1-én, első alkalommal kerül megrendezésre a SZABADULÓ SZOBÁK ÉJSZAKÁJAnevű rendezvény. Ezen a napon országszerte hosszabbított nyitva tartással, és 50% kedvezménnyel játszhat minden érdeklődő,9 vidéki, és 41 budapesti helyszínen.
Bővebb információk, és a kezdeményezéshez eddig csatlakozott Szabadulószobák az esemény hivatalos weboldalán (https://www.szabaduloszobak.hu), vagy a https://www.facebook.com/szabaduloszobakejszakajaoldalon találhatóak.