Megváltoztak az építéshatósági engedélyezési eljárások szabályai
2008. február 1.-től megszűnt a kiemelt és nem kiemelt építéshatósági jogkör, így a települések jegyzői már nem látnak el építésügyi hatósági jogkört. - mondta el több más, fontos változással együtt, Csányi Katalin, az Építéshatósági Osztály vezetője, munkatársaival megtartott szerdai sajtótájékoztatóján.
- Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Kecskemétre került a rendeltetésmódosítási engedélyezési eljárás, az építéshatósági kötelezések, a telepengedélyek és működési engedélyezési eljárások építéshatósági szakhatósági jogköre, valamint a sajátos építmények esetén a szakhatósági feladatok. - ismertette az osztályvető asszony. ...
- Ezzel együtt, 2008. január 1.-től az éppen tízéves építésügyi hatósági jogszabályrendszert egy új szabályozás váltotta fel. E tekintetben a legjelentősebb változás, hogy egyértelműen meghatározható, hogy melyek az engedélyhez kötött és melyek az engedély nélkül végezhető munkák. Alapvető változás, hogy kibővül és újra szabályozott a bejelentéshez kötött építési munkák köre. A bejelentés köteles építési munkálatok általában az egyszerűbb megítélésű építési tevékenységek, szakhatósági bevonást csak elvétve igényelnek. Ezen kérelmekre, egyszerűsített építésügyi hatósági engedélyezési eljárást kell lefolytatni, azonban a bejelentésnek is vannak követelményei. Az építtetőnek a kérelmen kívül a bejelentéshez jogosultsággal rendelkező tervező által készített építészeti-műszaki tervdokumentációt kell benyújtani. A bejelentést a hatóság határozattal veszi tudomásul.
- Városilag védett területen kívül, építésügyi hatósági engedély és bejelentés nélkül elvégezhetők az alábbi építési munkák: kerítés létesítése az ingatlan telekhatárán és ingatlanon belül, a telek természetes terepszintjének 1 méteres vagy annál kisebb végleges jellegű megváltoztatása, napenergia kollektor, szellőző, klíma és szerelt égéstermék kivezető szerelvényeinek felszerelése, közműpótló műtárgy (pl. zárt szennyvíztároló) építése, országos védelem alatt nem álló építmények bontása, ha azok 1000 m3-nél kisebb és a 9 m-nél nem magasabb építmények, nem lakóépületek, nem zártsorú, nem ikres beépítésűek és azbesztet sem tartalmaznak.
- Az építtetők az építésügyi hatósághoz az engedély kérelmeket, a bejelentéseket és egyéb kérelmeket a jogszabályban meghatározott nyomtatványokon nyújthatják be. A kérelem nyomtatványok a Városháza Lestár tér felőli sarkáról nyíló Építéshatósági Osztály ügyfélszolgálatán állnak az ügyfelek rendelkezésére, vagy letölthetők a www.kecskemet.hu honlapról is. Irodánkban, illetve honlapunkon kaphatnak tájékoztatást az ügyfelek arról is, hogy a tervezett építési munkálatokhoz milyen kérelmet kell benyújtaniuk, valamint milyen szabályokat, hatósági előírásokat kell betartaniuk az építkezésük során. Az Építéshatósági Osztály ügyfélszolgálata hivatali munkaidőben személyesen, valamint az 512-248-as telefonszámon érhető el.
- Kérjük az építkezni szándékozókat, hogy minden építési munka, vagy építmény tervezése, elhelyezése előtt időben tájékozódjanak arról, hogy milyen kérelmet kell benyújtaniuk az adott építési munka megkezdéséhez. Az Építéshatósági Osztály ügyfélszolgálatán az építtetőknek az engedélyhez, bejelentéshez kötött, valamint az engedély és bejelentés nélkül is végezhető építési munkálatok körét ismertető segédanyag is a rendelkezésükre áll. Nagyon fontos, hogy csak a határozat jogerőre emelkedése után kezdhető meg minden engedélyhez és bejelentéshez kötött tevékenység. Előzetes építéshatósági engedélyhez, illetve a bejelentéshez nem kötött építési munkák is csak a hatályos jogszabályok, országos és helyi előírások - helyi építési szabályzat és szabályozási terv, helyi rendeletek - és más hatósági előírások betartásával végezhetők. Ezek megsértése esetén szabálytalanul végzett építési munkálatnak minősül még az engedély és a bejelentés nélkül végezhető építési tevékenység is, mely jogkövetkezményt - bírságot, átalakítást - von maga után.
- 2008. január 1.-től módosultak az építőipari kivitelezés megkezdésének bejelentésére vonatkozó szabályok. Változás, hogy a 30 millió forint értéket el nem érő, és a közbeszerzési törvény hatálya alá nem tartozó építési beruházások megkezdését, az építtetőnek kötelezően nem a tervezett megkezdés előtt 8 munkanappal, hanem a tényleges megkezdést követő 5 munkanapon belül elegendő bejelenteni az elsőfokú építésügyi hatósághoz. A 30 millió forint értéket elérő, valamint a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozó építési beruházások megkezdését továbbra is a tervezett megkezdés előtt legalább 15 nappal kell az elsőfokú építés-felügyeleti hatósághoz benyújtani. A bejelentéshez szükséges nyomtatványok az ügyfélszolgálaton rendelkezésre állnak, valamint letölthetők a www.kecskemet.hu honlapról.
- 2008. január 1.-től kibővült a kivitelezési tervdokumentációhoz kötött építési tevékenységek köre és a kivitelezési tervdokumentáció kötelező tartalma is. Változás, hogy 500 m2 helyett 250 m2 összes szintterületig végezhető engedélyezési tervdokumentáció alapján építési munka. Kiviteli tervet kell készíttetni minden esetben a monolit vasbeton szerkezetekről, az 5,40 m-es fesztávot meghaladó födémszerkezetről, a tetőszerkezetről /ha a megtámasztás nélküli áthidalás meghaladja a 6,0 m-t/.
- További változás, hogy szabályozva lett, mely esetekben kell épületgépészeti és épületvillamossági kiviteli tervdokumentációt készíttetni. Szigorodott azon előírás is, hogy az 5 szint helyett már 4 beépített szintű építmények esetében teljes körű kiviteli tervdokumentáció szükséges. Változás az is, hogy az építtető köteles építési műszaki ellenőrt megbízni akkor, ha az építőipari kivitelezést több kivitelező végzi, vagy ha a kivitelezés meghaladja a közbeszerzési értékhatárt. További változás, hogy az új jogszabályi rendelkezés alapján 2008. január 1.-től az építtetőnek előzetesen írásbeli szerződést kell kötnie az építési munkák elvégzésére a kivitelezővel.
- Kérjük ügyfeleinket, hogy a határozatban foglaltakat figyelmesen olvassák el, azokat tartsák be annak érdekében, hogy a kötelezettségek elmaradása miatti szankciók elkerülhetők legyenek. Segíteni szeretnénk az építtetőket azzal, hogy az egyedi határozatban tájékoztatni kívánjuk őket a további teendőkről is. A jogszabályváltozásokból adódó fontosabb tudnivalókból szakmai anyagot fogunk megjelentetni a www.kecskemet.hu honlapon, mely remélhetőleg segítséget nyújt majd eligazodni a bonyolult jogszabályi változásokban.
(Forrás: kecskemet.hu)