Megmérik a hazai fényszennyezést
Idén harmadik alkalommal hirdetik meg a Globe at Night világméretű megfigyelőakcióját, amelynek keretében a Magyar Csillagászati Egyesület szervezésében február 25. és március 8. között iskolás csoportok, családok és önkéntesek bevonásával mérik fel az éjszakai égbolt állapotát. ...
Fényszennyzésnek hívjuk, amikor nincs szükség fényre, kevesebb fény is elegendő lenne, mégis égetjük az izzókat, illetve azt, amikor nem a megfelelő irányba világítunk. A jelenség könnyen tetten érhető az égbolt mesterséges kifényesedésében. Szükségünk van a fényre, de amennyire csak lehet, a zavaró fényeket el kell kerülni, mert súlyos gondot okoz az élővilágban: megzavarja az állatok tájékozódását vagy felborítja életritmusukat. Emellett energiapocsékló, és a csillagászok munkáját is zavarja.
A fényszennyezés-felmérés célja, hogy megismerjük, felmérhessük a jelenlegi helyzetet szerte a földgolyón. E kutatómunkába bárki bekapcsolódhat. A feladat roppant egyszerű: egy csillagtérkép-sorozat segítségével (melynek lapjai különböző fényszennyezettségi értékekre készültek) kell megállapítani a probléma súlyosságát. Az eredményeket egy internetes kérdőív kitöltésével lehet eljuttatni a nemzetközi gyűjtőközpontba.
Az elmúlt évben több mint nyolcezer adat érkezett be a nemzetközi gyűjtőközpontba a világ különböző pontjairól. A beküldött adatok mennyisége szerint előkelő helyen végzett Magyarország, 264 hazai megfigyelés érkezett. Mindössze az Egyesült Államok (akik az adatok zömét termelték 5586 megfigyeléssel), Lengyelország (421) és Kanada (266) előzött meg minket a megfigyelések számában. A hazai megfigyelések szinte kirajzolták az ország térképét.
(Forrás: greenfo.hu)