Használjunk kevesebb papírt!
Március 1-jén, az Újrapapír Világnapján a papír útjára figyelünk. Úgy látjuk, hogy egyre több papír használunk, ami egyre nagyobb terhelést okoz a környezetnek. A szelektív gyűjtés önmagában kevés. ...
A HuMuSz arra kér mindenkit, hogy gondolja át papírfogyasztási szokásait: használjon kevesebb papírt; tegyen mindent annak érdekében, hogy a papír szelektív gyűjtése megtörténjen; használjon minél több újrahasznosított papírt. Mindannyian tudunk tenni környezetünk védelméért!
Környezetvédelmi szempontból csak akkor van értelme, ha az összegyűjtött másodnyersanyagot a gyűjtés helyéhez minél közelebb újrafeldolgozzák, és a belőle készített termék újra eljut a vásárlókhoz. A Magyarországon keletkező 600 ezer tonna papírhulladéknak közel felét csomagolópapír gyártásához felhasználják, ami jelentős eredmény. Ám ha tudjuk, hogy az új papír gyártása milyen nagymértékű környezetszennyezéssel jár, akkor nem lehetünk elégedettek. Becslések szerint egy tonna papírhulladék feldolgozása 12 öreg fát ment meg a kivágástól, továbbá 31,8 köbméter vizet, 3 köbméter lerakóhelyet, 4,1 MW áramot és 280 liter kőolajat takarít meg. Óriási mennyiségű irodai papírt, újságot, könyvet és iskolai füzetet készítenek a fákból kinyert cellulózból, pedig a körfolyamatba visszavitt papírhulladékból 5-10 alkalommal újrapapír készülhetne.
2007-ben az Újrapapír Világnapján a HuMuSz kerékpárosai egy-egy csomag újrapapírból készült másolópapírt adtak át a Miniszterelnöki Hivatal és valamennyi minisztérium képviselőjének. A kísérőlevélben felhívták az illetékesek figyelmét, hogy ha beszerzéseik során az államigazgatási szervek a zöld termékeket részesítenék előnyben, igen jelentős hatással lehetnének a környezetbarát termékek piacára azáltal, hogy a termelőket a környezetkímélőbb termékek előállítására ösztönzik. A Miniszterelnöki Hivatalból és több minisztériumból is ígéretet kaptunk, hogy erőfeszítéseket fognak tenni ebben az irányban. Ha esetleg még mindig vakítóan fehér papíron kapnak valamelyik minisztériumból levelet, kérjük, kérdezzék meg tőlük, hogy mikor változtatnak beszerzési gyakorlatukon.
Ma a környezettudatos diákok és szülők hiába keresnek újrapapír füzetet a papírboltokban. A HuMuSz negyedik éve sok energiát és pénzt fektet abba, hogy legalább a szemléletformálás kedvéért néhány ezer példány újrapapír füzet készüljön. Ha a költségeket és hasznokat az árak reálisan tükröznék, akkor az újrapapír füzeteknek az új papírból készülteknél olcsóbbnak kellene lenniük. Ezzel szemben néhány ezer példány esetén jóval többe kerülnek. A HuMuSz most összegyűjti az igényeket, így nagyobb megrendelés esetén a füzetek ára csökken. Kérjük, hogy az információ terjesztésével Ön is segítse szemléletformáló és figyelemfelkeltő akciónkat!