Bölcsődei macska-jaj
Kóbor macskák lepték el Kecskeméten a hunyadivárosi bölcsőde környékét. A részönkormányzat most a cicák eltávolításán fáradozik. A legegyszerűbb módszer az volna, ha a környékbeliek nem etetnék őket. ...
– Úgy számolom, hogy nagyjából tizenöt kóbor macska van a környéken – mondja Csányi Zsoltné bölcsődevezető. – Ők rendszeresen bejárnak a bölcsőde udvarába, aminek a szülők érthetően nem örülnek. A macskák ugyanis idepiszkítanak, betegséget terjesztenek, amitől így lehetetlen megvédeni a gyerekeket.
Előfordult már, hogy egy dolgozónk és egy kisgyerek megbetegedett, nem tartom kizártnak, hogy a macskák miatt. Most már a szülők kifejezett kérése, hogy találjunk megoldást. Ezen dolgozik Pászti András, a terület önkormányzati képviselője is.
– A gondot az okozza, hogy a környékbeliek egy része rendszeresen tesz ki ételt a kóbor cicáknak – mondja. – Teljesen érthető és emberséges, hogy sajnálják szegény állatokat, hiszen ők nem felelősek a sorsukért. Csakhogy a macskák ideszoktak, egyre több van belőlük, és egészségügyi veszélyt jelentenek a gyerekekre. Most megpróbáljuk valahogy eltávolítani az állatokat. Ennek a legegyszerűbb módja az volna, ha az etetésük abbamaradna. Szórólapokat teszünk ki, amelyben kérjük a környékbelieket, hogy ne rakjanak ki több élelmet. Egy közmunkásunk egyébként is összeszedi majd a macskaételt.
A macska-üggyel már az ÁNTSZ is foglalkozott. Molnár Ilona Kecskemét-kistérségi tisztifőorvos úgy nyilatkozott:
– Lakossági bejelentést kaptunk, ezt követően vizsgáltuk a problémát. Felszólítást is küldtünk azoknak, akikről úgy véljük, hogy etetik a kóbor macskákat. Ebben az esetben két veszélyforrás van. Az egyik, hogy közterületen nincs helye ürüléknek, egy bölcsőde udvarában pedig különösen nincs helye. Ha a homokozóban ürüléket találunk, akkor megbírságoljuk a bölcsődevezetőt. Azt azonban nem lehet elvárni tőle, hogy éjszakára az egész kertet letakarja.
Az ürülékkel szájon át számtalan betegség kerülhet a szervezetbe, és egy kisgyerek bizony a szájába dugja az ujját. A kóbor állatok esetében fokozott veszélyt jelent, hogy őket nem látja állatorvos, nincsenek beoltva. A másik veszélyforrást a kirakott élelem jelenti. Nem fogy el azonnal, ott rothad, a tálakat pedig nyilván nem mossák el minden egyes etetés után.
A tisztifőorvos hozzátette: a kóbor állatok általános problémáját csak szigorú és szigorúan betartatott rendeletekkel lehet megoldani. A kemény bírságok talán jobb belátásra bírnák a felelősöket, azokat, akik utcára rakják az egykori kedvencet.
(Forrás: baon.hu)