Madárhalál a vezetékeken
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, az 1976 óta védett Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben található a Szegedi Fehér-tó. Ehhez kapcsolódnak az 1980-81 közt épített sándorfalvi új tavak, (másik nevén a Fertő II .ütem), mintegy 380 ha területtel, 11 db 10 ha-t meghaladó tóegységgel.
A körgátas halastórendszereket belvízzel töltik fel – ha van és elfogadható a víz minősége. A többit a Tiszából szivattyúzzák be, többszöri átemeléssel. A szivattyúk elektromosak és 20 kV-os légvezetéken érkezik az áram. ...
A tavak közt repülő madarakat pedig veszélyezteti a hálózat. Áramütéssel, ha oszlopra vagy vezetékre száll, és mechanikai sérüléssel. Sötétben, ködben, viharos szélben, a halgazdálkodó által beindított gázágyús riasztáskor, vagy a fiatalok fészektelepről kirepülése után arat a halál, nap mint nap. Mindez természetvédelmi, Ramsari, sőt Natura 2000 védettség alatt lévő területen. Természetvédelmi őrként kollégáimmal évek óta keressük a megoldást a probléma megszüntetésére. Kézenfekvő megoldás a földkábel. Technikailag megoldható, nem kell feltalálni új dolgot, csak pénz kérdése az egész.
Évek óta tervezünk rá összeget, melyet rendre lehúznak a szűkös költségvetésre hivatkozva. Tavaly tervezőkkel végigjártuk a területet és úgy hittem, megoldódik a probléma. Aztán kiderült, hogy az országos programba csak a nemzeti parkok vagyonkezelésében levő területek férnek bele. Örülünk, hogy a hortobágyi pusztában több 10 km-en kerül föld alá 20 kV-os vezeték, de fáj a szívünk, amikor nálunk megtaláljuk a védett és fokozottan védett madarak tucatjait.
Január "termése" 2 kis kárókatona és 2 egerész ölyv.
Bakacsi Gábor
természetvédelmi őrkerületvezető
(Forrás: knp.hu)