Már a Dongér-csatornában is pusztulnak a halak
A csanyteleki halastó-rendszer mellett már az azt tápláló Dongér-csatornában is pusztulnak a halak, a víz ammóniaszintje nagyságrendekkel meghaladja a határértéket-közölte Némethné Szabó Csilla, a halastavakat üzemeltető Silorus Kft. munkatársa.
A Dongér-csatornában a kárászok, a halastavakban korábban megfigyeltekhez hasonlóan, a víz tetejére úsznak, remegnek, majd elpusztulnak. A mérések szerint a víz ammóniaszintje 27 milligramm volt literenként, ami több mint ötszázszorosa a 0,05 milligrammos határértéknek. Az ismeretlen helyről a csatornába kerülő mérgezőanyag valószínűleg feldúsulhatott a Kecskemét közeléből induló csatorna utolsó, a Tisza közelében található, a halastavakat tápláló szakaszán - tudatta a szakember.
A halastavakat üzemeltető cég a Natura 2000-es védelem alatt álló területen 255 hektáron üzemeltet halastavakat, melyekben az utóbbi hetekben legalább százötven mázsa hal pusztult el. Ez azonban valószínűleg nem a teljes mennyiség, mivel a telelőfenéken pihenő és elpusztult halak közül nem mind jött a felszínre - közölte Némethné Szabó Csilla.
A belvíz és csapadék befogadására szolgáló Dongér-csatorna tisztított kommunális szennyvizet is szállít, a telepek naplói és műszerei szerint azonban nem történt olyan meghibásodás, amely ammóniaszennyezést okozhatott volna. Fontos lenne megtalálni a szennyezőforrást, hiszen a környezetkárosítás mellett a szennyezés a gazdálkodást is lehetetlenné teszi.
Pál János, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője korábban elmondta: a csongrádi rendőrkapitányságra február 21-én érkezett bejelentés a halpusztulásról. A feljelentés alapján a kár mértéke 30 millió forint. A hatóság környezetkárosítás bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást.
(Forrás: greenfo.hu)