Július 21. vasárnap, Dániel, Daniella
Hírek, események 2017. június 21. 11:31

Wojtyla népkonyha: Pál László és felesége szeretetebédje

Képgaléria
Wojtyla népkonyha: Pál László és felesége szeretetebédje
Kunszállás, Bem József utca 24. – ez nem más, mint a Pál Vendéglő épülete. Tulajdonosai, Pál László és felesége „visszajáró” támogatói a kecskeméti Wojtyla Barátság Központ sorsközösségének. Gépkocsijuk csomagtere rendszerint rántott húst és rizibizit rejt magában, mert “azzal nem lehet melléfogni” – mondhatni: mindenki kedvence. Amikor megtudták a gondozottak, hogy ma Pálék vendégei lesznek, többen összesúgtak egymás között: alighanem rántott húst fogunk kapni. És igazuk lett! Szerdán rántott húst, rizibizit, kenyeret és süteményt fogyasztott közel százhúsz rászoruló ember a népkonyha ebédlőjében. (Folytatás a képek után, fotók: Mátyus István)

Étkezés előtt Farkas Pál önkéntes szervező munkatárs megemlékezett a közelmúltban elhunyt Farkas „Csiperó” Gáborról, az Európa Jövője Egyesület alapító-elnökéről, a szociális intézmény egyik bőkezű támogatójáról, aki – mint Farkas Pál elárulta – a Wojtyla Ház szegényei körében szerette volna ma megünnepelni 74. születésnapját. Terve nem válhatott valóra, mert három héttel a nagy nap előtt örökre lehunyta szemét, így helyette már csak emléke lehetett jelen egy, a Wojtyla népkonyhán róla készült korábbi felvételen.

A nemzetközi gyermektalálkozók kigondolója, Kecskemét Város Díszpolgára, Farkas Gábor 1943. június 21-én született Kecskeméten.

A Katona József Gimnázium elvégzése után a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán szerzett magyar-történelem szakos tanári diplomát.

Népművelőként kezdett dolgozni, 1968-ban már nevéhez fűződött a megye első nemzetközi fesztiválja, a Duna-menti Folklórfesztivál megszervezése.

1990-ben megálmodta és létrehozta az Európa Jövője Nemzetközi Gyermektalálkozót, nevéhez fűző- dik a Kodály-Bartók Ifjúsági Világzenekar létrehozása és több nemzetközi nagyrendezvény. A kétévente megrendezésre kerülő gyermektalálkozó később gyermek- és ifjúsági találkozóvá nőtte ki magát, rendkívüli hírnevet szerezve városunknak és ezzel egész Magyarországnak.

A találkozók révén olyan típusú közművelődési, kulturális szerveződési formát honosított meg a közgondolkodásban, amely európai mércével mérve is egyedülálló. A találkozók alkalmával mintegy húsz országból, egyszerre akár ezer gyermeket láthatott vendégül Kecskemét. Színes népviseletük, hagyományaik, vidám zsibongásuk megtöltötte a várost, életre szóló barátságok szövődtek.

Az egyesület tevékenységében rendkívüli szerepet kapott a határon túl élő magyarokkal való kapcsolat.

Farkas Gábor munkásságának, elhivatottságának, kitűnő szervezői képességének köszönhetően a Csiperó gyermektalálkozó fogalommá vált, az ifjúság, a barátság és a tolerancia jelképe lett.

A magyarországi civil társadalom országosan elismert alakja volt.

1994-ben létrehozta az országosan modellértékűnek számító Civil Szervezetek Házát.

1998-2002 között a Miniszterelnöki Hivatal Civilkapcsolatok Főosztályának szakértőjeként tevékenykedett.

1995-ben Kecskemét Közművelődéséért Díjat, 1996-ban Bács-Kiskun Megye Ifjúságáért Díjat kapott. 2002-ben átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést. 2007-től Kecskemét Város Díszpolgára volt. 2013-ban megkapta az Európai Parlament „Európai Polgár Díj”-at.

Az általa vezetett egyesület is számos elismerést kapott. 1993- ban Szacsvay Imre-díjat, 1997-ben az Év non-profit szervezete, 2006- ban Brüsszelben – egyedüli magyar civil szervezetként – az Európai Civil Díjat. 2013-ben Berlinben „Az élhető városért” Alapítvány legszebb városi fesztivál díjat, 2014-ben pedig Ex Libris Díjat.

Emlékét kegyelettel megőrizzük!

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Adományok Wojtyla Ház