Január 15. szerda, Lóránd, Lóránt
Hírek, események 2017. június 21. 23:55 | Szerző/forrás: keol.hu

Megnyílt a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

Megnyílt a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
Megkezdődött szerdán, 2017. június 21-én a 13. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF). A vasárnapig tartó, 27 ország mintegy 400 filmjét felvonultató rendezvény programjai között retrospektív vetítések, kiállítások, könyvbemutatók, konferencia, workshop, fényfestés és koncert is szerepel.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, a Hírös Agóra Kulturális és Konferencia Központ, Színházteremben tartott nyitó beszédében az animáció fővárosának nevezte Kecskemétet Magyarországon. Hozzátette: a városnak nemcsak híres szülöttei, hanem pezsgő kulturális élete is van; évszázados múltú művészteleppel, más fontos szellemi-művészeti műhelyekkel, színházzal, közgyűjteményekkel, múzeummal rendelkezik.

Amikor Szerb Antal a magyar irodalom történetében arról ír, hogy mennyire fontos a következő nemzedékhez közel vinni azokat az alkotásokat, amelyeket az előző nemzedék hozott létre, akkor azt is írja: a magyar kultúra sajátossága, hogy képes összekapcsolni nemzedékeket - mondta Balog Zoltán.

A kecskeméti animációs fesztivál egyfajta missziót tölt be, ezért támogatják - tette hozzá. "Erre az értékre nagy szüksége van nemcsak Magyarországnak, de egész Európának és a világ kultúrájának."

A magyar film az elmúlt években visszanyerte elismertségét a világban, és az animáció is igyekszik lépést tartani ezzel - vélekedett. A miniszter büszke arra, hogy A cigányasszony meg az ördög című mesefilmet a minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap is segítette, az alkotás jelentős díjakat kapott.

Hangsúlyozta, hogy a kormány 2018-ban annyit fog költeni kultúrára, amennyit - arányosan számolva is - az elmúlt harminc évben egyetlen kabinet sem. A vidéki kulturális fesztiválok támogatását is jelentősen megnövelték az elmúlt időszakban - tette hozzá Balog Zoltán.

A 13. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál életmúdíját Buglya Sándor rendező kapta.

A filmfesztivál magyar versenyprogramjában 36 rövidfilm, 25 televíziós sorozatepizód, 22 diákfilm és 33 alkalmazott animáció szerepel.

A KAFF-fal párhuzamosan futó 10. Európai Animációs Játékfilm és TV-film Fesztiválon az európai egészestés animációk, tv-speciálok mellett idén először a tv-sorozatok is megmérettetnek. Az egészestés animációs versenyprogramba az előzsűri 7, köztük három, itthon korábban már bemutatott, Oscar-díjra jelölt filmet választott. A kibővült európai versenyprogram további két kategóriájába nevezett televíziós produkciókból 7 tv-speciál és 22 tv-sorozat került be a megmérettetésbe.

A 13. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál díszvendége ezúttal Ausztrália lesz, így a magyar és az európai versenyprogram mellett 38 ausztrál animációt is műsorra tűznek.

A KAFF retrospektív vetítésekkel tiszteleg a műfaj nagy alakjai: az orosz Fjodor Hitruk, a cseh Jirí Brdecka, valamint Dargay Attila, Szabó Szabolcs, Foky Ottó, Csermák Tibor, Gyulai Líviusz és Szoboszlay Péter előtt.

A reformáció 500. évfordulójára emlékezve bemutatják Richly Zsolt Luther Márton életéről szóló rajzfilmsorozatának öt epizódját, amelyből a Ráday Múzeumban kiállítás is nyílik. Richly Zsolt alkotása Luther karizmatikus személyiségének megvilágításával az életét is elmeséli, hátterében vizuális eszközökkel bemutatva a 16. század korát, annak szellemi életét, anyagi kultúráját is, mégpedig úgy, hogy a teológiát és kortörténetet egyaránt élvezhetően tárja a néző elé.

A fesztivál ideje alatt Gyulai Líviusz, Homolya Gábor és Ulrich Gábor tárlatait is megnézhetik az érdeklődők.

A nagyközönség számára a főtéren idén is lesznek esti vetítések. Dargay Attila tiszteletére lesz látható a Vuk, a Kodály-évfordulóra tekintettel pedig egy klasszikus, a Háry János is szerepel a programban. Ezt követi a külföldi koprodukcióban készült, Oscar-díjra jelölt A vörös teknős, amelynek rendezője, Michael Dudok de Wit is Kecskemétre látogat.

A 13. KAFF-on mutatják be Varga Zoltán A magyar animációs film című kötetét, Giannalberto Bendazzi Animáció: Az animációs film világtörténete című könyvét, Kollarik Tamás és Fülöp József Animációs körképét, Varga Balázs és Kollarik Tamás Mozgókép és paragrafusok című kötetét, valamint Orosz István Szent Rinocérosz gyermekei című albumát is.

A szakmai programok keretében ismét megrendezik a Mozgókép kultúra a kistelepüléseken - KönyvtárMozi konferenciát, melyen az elmúlt két év eredményeit értékelik a program létrehozói és fenntartói. A fesztiválhoz kapcsolódva idén ötödik alkalommal tartják meg a nem professzionális animációsfilm-készítők versenyét, a SZAFT-ot. A három kategóriában nevezett alkotásokat szakmai zsűri bírálja el.

A programok között szerepel még Alexander Juhasz, A kis herceg látvány- és figuratervezőjének workshopja, a Kaláka együttes koncertje, valamint Demeter Lóránt és Nagy Gábor fényfestők, multimédia művészek különleges produkciója. Kodály Zoltán 150. Genfi zsoltár és Esti dal műveit illusztrálják a kecskeméti evangélikus templom homlokzatára vetített animációval.

(MTI)

Kövessen minket a Facebookon is!