Protestáns Iskolatörténeti Vándorkiállítás nyílt az Újkollégiumban
Magyarországon mintegy 1200-ra tehető a református, evangélikus, baptista és más felekezetek által fenntartott intézmények száma. Történetüket „Protestáns Iskolatörténeti Mozaik" címmel dolgozza fel a 37 nagyobb méretű leporellóval, illetve vitrinekben, tárlókban kiállított tárgyi eszközökkel a Kecskeméten most megnyílt kiállítás. A Református Tehetséggondozó Alapítvány kuratóriuma által létrehozott tárlat, melynek még nagyobb hangsúlyt ad a reformáció 500. évfordulója, ebben az évben, majd pedig 2018-ban az egész Kárpát-medencét bejárja, és így több mint ötven helyen lesz látható.
A kecskeméti megnyitón Kis János evangélikus lelkész igei köszöntését követően Tombor László, a Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Diákotthon igazgatója, a Református Tehetséggondozó Alapítvány kuratóriumának tagja köszöntötte a megjelenteket. Mint elhangzott a kiállítás bemutatja a Kárpát-medencei protestáns felekezeti iskolák történeti múltját, az intézményeikben tanult neves diákokat, valamit az ott oktató pedagógusok életútját a reformáció 500. évfordulójához igazodva. Mindemellett pedig bemutatja a protestáns egyházaknak a közoktatásban elfoglalt szerepét, vagyis a mai helyzetet is.
Amire egyébként a kecskeméti kiállítást megnyitó dr. Kovács Endre Miklós életútja is akár kiváló példa lehet. Megnyitó beszédjének elején elárult személyes gondolataiban ugyanis így fogalmazott:
- Abban az épületben szólhatok most Önökhöz, amelyben talán eddigi életem legszebb éveit töltöttem. Felsorolni sem tudnám, hogy mi mindent köszönhetek ennek az iskolának, a Kecskeméti Református Kollégium Gimnáziumának. Ha csak két dolgot emelek ki ezek közül: egyrészt a hitemet, másrészt a családomat. Ugyanis egyrészt ennek az iskolának a falai között éreztem elsőként Isten közelségét, gondoskodását, melynek eredményeképpen rátaláltam lelki boldogulásom útjára. Másrészt ennek az iskolának a falai között találtam rá életem párjára, aki ma már három gyermekem édesanyja, és akivel boldog házasságban élhetek. Mindezek alapján büszkén kijelenthetem, hogy számomra a református középiskolai évek olyan kősziklaként szolgáltak, melyre bátran építhetem életemet.
A kiállítás 2017. december 3-ig, advent első vasárnapjáig megtekinthető hétköznapokon a főportán keresztül 8.00-18.00 óra, szombatonként az uszodai portán keresztül 8.00-16.00 óra, valamint vasárnap november 19-én és december 3-án a 10.00-12.00 óra között.