A mongol nagykövet fog énekelni a Csík Zenekar koncertjén
Másfél éve tartózkodik Magyarországon dr. Batbayar Zeneemyadar budapesti mongol nagykövetként, aki azonban a hazánkat jóval régebben ismeri. Fiatalemberként ugyanis az ELTE jogi karán tanult, ekkor szeretett bele a magyar zenébe. Ma pedig már nemcsak Mongólia nagykövete, hanem a magyar muzsikáé is.
- Az egyetemi évek alatt Koncz Zsuzsát, Bródy Jánost és az Omegát is nagyon szerettem, azóta viszont eltelt húsz év, és már inkább népzenét hallgatok, legyen az mongol vagy magyar - mondta a nagykövet.
Martonvásáron, a Magyar Dal Napján ismerkedett össze a Csík Zenekar tagjaival.
- A zenekar koncertjén is egy magyar népdalt adok elő. A zenei tudásom elmarad a Csík tagjainak képzettségétől, de bátorkodom felmenni a színpadra, mert közelebb szeretném hozni a magyar és a mongol népet. Nagykövetként ez a feladatom, hiszen a mai modern világban a diplomáciai kapcsolatok nem csak arról szólnak, hogy a nagyfőnökök beszélgetnek, kezet ráznak és kész. A sportot, a kultúrát is fel lehet használni a közeledésre.
A nagykövet képezi magát: az éneklés mellett íjászattal is foglalkozik, valamint régi magyar költőket olvas.
- A költészetben nem elég érteni a magyar szöveg tartalmát, a mondanivalót érezni kell, az sokkal magasabb tudást igényel. A magyar és a mongol nyelvben egyébként több olyan szó is van, amely minimális kiejtésbeli különbséggel ugyanazt jelenti, sőt a népdalainkban is sok a hasonlóság, többek közt ezért is hiszek abban, hogy a két nép valahol közös múltra tekint vissza - osztotta meg a Borssal gondolatait a diplomata.
Dr. Batbayar Zeneemyadar, akinek a fia is itt jár egyetemre, érdekességként elmondta: Mongólia különlegessége, hogy egyszerre vannak modern és ezer évvel elmaradott területei, mobiltelefont azonban mindenhol használnak. Egyáltalán nem ritka például, hogy a pusztában lovagló pásztorok ügetés közben mobiloznak.