Anyatejes táplálásban segíti a kismamákat a kecskeméti kórház
Új útra lépett a kecskeméti kórház annak érdekében, hogy az újszülöttek a lehető legjobb ellátásban részesüljenek - jelentették be hétfőn délelőtt sajtótájékoztató keretében. Pap-Szekeres Anita, a kórház ápolási igazgatója számolt be arról, hogy régóta szerették volna segíteni az anyatejes táplálásban a kismamákat. Eddig azonban a két kórházi védőnőnek nem jutott erre elegendő ideje. Ettől a hónaptól azonban négy külsős védőnő - Szabó Béláné Rita, Szabóné Kiss Éva, Nagy Szilvia és Ráczné Turcsányi Réka - önkéntesként teljesít szoptatási tanácsadást az újszülött osztályon.
- Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az első három napban, amit a kórházban töltenek, pozitív élményeket szerezzenek a szoptatás során az édesanyák, így ugyanis otthon is biztosan így fogják táplálni gyermeküket - hangsúlyozta Pap-Szekeres Anita.
Az együttműködés már meghozta az eredményét. Míg januárban a kórházból hazaengedett babák 18, februárban 14 százalékát táplálták kizárólagosan anyatejjel, addig áprilisra ez a szám 43 százalékra ugrott.
- A koraszülött részlegen ez az arány 80-90 százalékos, ezért bízunk abban, hogy a nagy súllyal, egészségesen született babáknál is jelentős eredményt érhetünk el - mondta dr. Kelemen Edit, aki a PIC részleg mellett az újszülött részleget vezeti.
Az természetesen utópia, hogy minden babát kizárólag anyatejjel tápláljanak. Akkor azonban nagyon elégedettek lennének, ha a 70 százalékos arányt stabilan tartani tudnák a kórházban. Ehhez teljes stratégiaváltásra van szükség, és az édesanyáknak minden információt, segítséget meg kell adniuk a sikeres szoptatáshoz.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindenkinek kötelező jelleggel szoptatnia kell gyermekét. Azt is el tudják fogadni, ha valaki a másik utat választja. Annak azonban, aki szoptatni szeretne, megadják a maximális támogatást.
Éhező baba továbbra sem lesz nálunk - szögezte le dr. Kelemen Edit. - Ha látjuk, hogy szükséges, megkapja a tápszert, ez azonban kizárólag a mi felügyeletünk mellett történhet.
Az újszülött osztály reformjának köszönhetően ezentúl tehát a kórteremben nem készíthetnek tápszert a kismamák.
Ahhoz, hogy bababarát kórházzá váljon a kecskeméti, még nagyon sok munka van hátra. Az első lépés az aranyóra bevezetése volt, ami azt jelenti, hogy a szülés utáni első órát édesanyjával, édesapjával tölthesse az újszülött.
Az elégedettségi felmérések alapján a legtöbb kismamának arra volt igénye, hogy támogassák a szoptatásban. Ezért tették meg most ezt a lépést is az újszülött osztályon. Egy ilyen változás bevezetése természetesen sohasem egyszerű, a kórház vezetése azonban elkötelezett abban, hogy az anyatejes táplálás a lehető legjobb a baba és az édesanya számára is - hangzott el a sajtótájékoztatón.