Április 11. péntek, Leó, Szaniszló
Hírek, események 2025. február 28. 13:27

Felavatták a Gyenes család emléktábláját a Wojtyla Barátság Központ falán

Képgaléria
Felavatták a Gyenes család emléktábláját a Wojtyla Barátság Központ falán
A Wojtyla Barátság Központ vezetősége és sorsközössége emléktábla-állítással fejezte ki tiszteletét, megbecsülését a hírös város fejlődéséért és felemelkedéséért nemzedékeken át munkálkodó Gyenes család előtt. A szociális-közművelődési intézmény homlokfalán elhelyezett márványtábla ünnepélyes felavatására pénteken került sor a család képviselőinek jelenlétében. (Fotók: Mátyus István)

Az avatóünnepség keretében Székelyné Kőrösi Ilona nyugalmazott muzeológus, történész ismertette a kertészeti szakmában jeleskedő, évszázados helyi múlttal bíró Gyenes família példamutató, korszakalkotó tevékenységének nemes történetét. A történész kiemelte: Kecskemét és a Gyenes család úgy összeforrt az idők folyamán, hogy nélkülük elképzelhetetlen lenne a hírös város élete. A közismert, köztiszteletben álló városépítő dinasztia dolgos hétköznapjait mindig is a kitartás és a hivatásszeretet jellemezte.

Gyenesék jelentős szerepet játszottak a város történetében, különösen a 19. században. Az egyik kiemelkedő családtag, Gyenes Mihály, 1831-től kezdve szolgálta Kecskemétet aljegyzőként, tanácsnokként, majd városi mérnökként. Háza a mai Jókai utca 8. szám alatt állt, ahol 1842 és 1844 között Jókai Mór is lakott diákként. Jókai a kecskeméti református főiskola jogi fakultásának hallgatójaként élt itt, és később írásaiban is megemlékezett a városról, melyet második szülővárosának nevezett. A Gyenes család vendégszeretete és Kecskemét pezsgő társasági élete mély benyomást tett rá, ami műveiben is tükröződik. Petőfi Sándor is megfordult a Gyenes-házban 1843-ban, és itt született Pál-napkor című verse is. Gyenes Mihály emlékét köztér őrzi Kecskeméten.

Az esemény második akkordjaként prof. dr. habil Szécsi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem dékánja, egyetemi tanár, Kecskemét korábbi polgármestere mondott köszöntő beszédet. 

"A város város, s a városnak külön és különös lelke van, mely nemcsak mai és holnapi." - idézte Ady Endrét. A város nem csupán településforma, hanem életmód is. A város felemelkedéséért dolgozó, küzdő családok közös műve. Az ilyen családoknak pedig időtlen a lelkük - utalt Gyenesékre Szécsi professzor. Mint fogalmazott: a Gyenes családnak ebben a közös leltárban örök helye van.

Az emléktáblát dr. Finta József érseki helynök, a Nagytemplom plébánosa szentelte fel, hangsúlyozva, hogy Gyenesék életművében Isten is jelentős szerepet játszott.

A Gyenes család nevében Gyenes István, az 1929-ben alapított Kecskeméti Gyenes Kertészet tulajdonosa köszönetet mondott az emlékezőknek, név szerint kiemelve Farkas P. Józsefet, a Wojtyla Barátság Központ alapító-igazgatóját, aki a márványtáblát emeltette.

A magasztos alkalmat Kuna Lajos zenetanár, mesterpedagógus trombitajátéka színesítette és koszorúzás zárta.

A rendezvény szóvivője Farkas Pál, a Wojtyla Barátság Központ programszervező munkatársa volt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kövessen minket a Facebookon is!