Tizenöt éve avatták boldoggá a vértanú lengyel papot, Jerzy Popiełuszkót

A vértanúhalált halt Boldog Jerzy Popiełuszko a Szolidaritás szakszervezet lelkipásztora volt. A szovjet tömb első államilag engedélyezett független szakszervezete, amely Lengyelországban alakult meg 1980. augusztus 31-én, nagy szerepet játszott Kelet-Európában a kommunizmus összeomlásában, majd bukásában. Jerzy atyát a lengyel kommunista államhatalom ügynökei gyilkolták meg 1984. október 19-én. Megállították autóját, a papot elrabolták, agyonverték, lábára követ kötve a Visztula folyóba dobták. Holttestét október 30-án találták meg a folyó egyik víztározójában.
Paweł Kęska, a Jerzy Popiełuszkónak emléket állító múzeum és központ szóvivője a vatikáni médiának arról számolt be, hogy 15 évvel Jerzy atya boldoggá avatása után még mindig számos szempont mentén lehet elmélyíteni a vértanú lelkipásztor tanítását. Paweł Kęska szólt arról, mit jelentenek számára a boldog életének tanúival való találkozások, illetve megemlítette: a vértanú sírját (a varsói Stanisław Kostka-templom kertjében – a szerk.) sok zarándok keresi fel, a fiatalokat ma is különösen megragadja a Szolidaritás lelkipásztorának története.
Paweł Kęska felidézte Popiełuszko atya vértanúságának 40. évfordulóját, melyről 2024-ben emlékeztek meg: ezek a tavalyi rendezvények is megmutatták, hogy Jerzy atya „tanúságtétele még mindig nagyon szükséges, fontos és időszerű”, és továbbra is a hitet és az értékeket jelenti a lengyelek számára. Minden évben rendeznek Popiełuszko-konferenciákat a fiataloknak, amelyek nyomán ifjúsági csoportok alakulnak – olyan fiatalokról van szó, akik szeretnék megtanulni a boldog példájából, hogy mi is a szabadság, az igazság, és hogyan lehet elkerülni a gyűlöletet.
Egy másik jel, ami azt mutatja, hogy szükségünk van Boldog Jerzy Popiełuszko tanúságtételére, az a vértanú ereklyéire vonatkozó igény. Relikviái ma mintegy kétezer helyen megtalálhatók szerte a világon, minden földrészen; olyan távoli helyeken is, mint Dél-Korea, Elefántcsontpart, Vietnám és Ausztrália – számolt be a szóvivő.
A zarándokok is fontosak a 15 évvel ezelőtti boldoggá avatás hatásait tekintve – mondta Paweł Kęska. – Sokan jönnek a varsói Żoliborz negyedbe messzi országokból is, számos csoport érkezik külföldről, többek között az Egyesült Államokból, Ázsiából, a Fülöp-szigetekről. A zarándokok azt bizonyítják, hogy azok az eszmék, amelyek szerint a boldog élt, rendkívül fontosak ma is, közéleti és társadalmi szinten is, hiszen a nemzeti emlékezetet formálják. Jerzy atya továbbá a „hit tanújaként” is fontos a világ számára – tette hozzá a varsói Boldog Jerzy Popiełuszko Központ és Múzeum munkatársa.
Arra a kérdésre, hogy mik motiválják a Jerzy atyához kapcsolódó rendezvényeket, szerinte nehéz pusztán egyetlen tényezőt megnevezni. Boldog Jerzy Popiełuszko
tanúságtétele, a vértanúságig vállalt hite különösen inspiráló, elsősorban talán a modern világ olyan részein, ahol a vallásszabadság különösen akadályozott
– fejtette ki Paweł Kęska, majd megemlítette a francia fiatalok példáját, akik a varsói kegyhelyen járva csodálkoztak azon, ahogy Popiełuszko atya beszélt a hazájáról. A szóvivő felidézte találkozását két ukrán protestáns katonai lelkésszel is, akik Boldog Jerzy atya szentképeiért jöttek el a kegyhelyre. Olyan keresztény papokat kerestek, akik beszélnek a hazáról és szembenéznek a gyűlölettel. Paweł Kęska szerint azonban az a fontos, hogy akik felkeresik a vértanú pap sírját, mindnyájan „valami másért jönnek el”.
Popiełuszko örökségének kutatása folyamatosan halad előre – mutatott rá Paweł Kęska. Ezt bizonyítják a tudományos publikációk is. Ezenkívül hatalmas mennyiségű dokumentum áll a kutatók rendelkezésére, amelyek még feldolgozásra várnak; és ugyancsak felfedezésre várnak Jerzy atya szentbeszédei. Paweł Kęska megjegyezte, hogy „még mindig abban a fázisban vagyunk, amikor homíliáiban II. János Pál pápát és Wyszyński bíborost idézte; de ha mélyebbre ásunk, kiderül, hogy számos gondolata drámai tapasztalatokból fakad. Ezeket a tartalmakat még át kell tanulmányozni és tovább kell adni kortársaink számára”.
Paweł Kęska a feldolgozásra váró témák közül kiemelt egy érdekes szálat:
Jerzy Popiełuszko sokat beszélt a félelem legyőzéséről.
Arra hívta fel a hívek figyelmét, hogy a félelem legyőzése egy önmagunkkal való harc, ami egyben bátorságot is jelent, és kitárja a kapukat az értékek világa előtt. Boldog Jerzy atya tanításának egy másik fontos szempontja, hogy a hit a templomon kívül valósul meg, az életben, a saját méltóságunk és a mások sorsa iránti törődésben.
A Szolidaritás lelkipásztora kifejtette homíliáiban, hogynem pusztán a szentségek fognak üdvözíteni bennünket, hanem az is, hogy hogyan élünk és mennyire vesszük komolyan ezt az életet” – fejtette ki a vatikáni médiának Paweł Kęska.