Július 13. vasárnap, Jenő
Hírek, események 2025. június 18. 13:16

A Duna-Ipoly Nemzeti Park csodái testközelből – Horváth Gergő osztályvezető előadása a Wojtylában

Képgaléria
A Duna-Ipoly Nemzeti Park csodái testközelből – Horváth Gergő osztályvezető előadása a Wojtylában
A Duna–Ipoly Nemzeti Park élőhelyeiről, növényzetéről és állatvilágáról tartott nagyszabású, képekkel gazdagon illusztrált ismeretterjesztő előadást Horváth Gergő, a budapesti központú, három megyére kiterjedő védett terület ökoturisztikai osztályvezetője a Wojtyla Barátság Központ gondozottjai és vendégei számára. (Fotók: Mátyus István)

Miután Farkas Pál, a szociális-közművelődési intézmény programszervező munkatársa megnyitotta a rendezvényt, Horváth Gergő vette át a szót, aki prezentációjában rámutatott: „A Duna–Ipoly Nemzeti Park 1997 óta védi ezt a páratlan tájegységet, amely rendkívüli fajgazdagságával és mozaikos élőhelyeivel tűnik ki a hazai nemzeti parkok sorából. Különlegessége, hogy Budapest közvetlen közelében terül el, mégis a vadon érzetét nyújtja az ide látogatóknak.”

A park három fő földrajzi egységre épül: a Pilis, a Visegrádi-hegység és a Börzsöny vonulataira, valamint a Duna és az Ipoly völgyének vízrendszerére. Az előadó kiemelte: „Itt a magasba szökő mészkőszirtek, vadregényes szurdokok, barlangok és hegyi patakok váltakoznak a folyó menti ártéri erdőkkel. Ezek együttese különösen változatos növénytársulások és ritka állatfajok megtelepedését teszi lehetővé.”

A térség legismertebb természeti látványosságai közé tartozik a Rám-szakadék, hazánk egyik legszebb szurdokvölgye, valamint a Pilis-tető, mely a környék legmagasabb pontja. Az élővilágot több mint 200 védett állatfaj gazdagítja – köztük olyan különlegességek, mint a barna ásóbéka, a kerecsensólyom, vagy a Börzsönybe időnként visszatérő hiúz.

A park szívében kanyargó Duna döntő szerepet játszik a terület ökológiai hálózatában. „Nemcsak tájképileg meghatározó, hanem élőhelye is számos madárfajnak” – hangsúlyozta az osztályvezető. Az Ipoly mentén különösen sok védett növényfaj található, többek között a tarka sáfrány és a boldogasszony papucsa, melyek botanikai ritkaságnak számítanak.

Az előadó kiemelte, hogy a természet védelme mellett az élmények megosztása is fontos feladatuk: „A nemzeti park küldetése nem csupán a természeti értékek megőrzése, hanem azok megismertetése is. Tanösvényeink, kilátóink és látogatóközpontjaink interaktív módon segítik a természetközeli élmények megszerzését.” A Királyréti Erdei Iskola például játékos tanulásra hívja a családokat, míg a Dinnyési-fertő madármegfigyelő toronyból ritka fajokat lehet meglesni.

 

 

 

 

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Szegények Akadémiája