A nándorfehérvári diadalra emlékeztek a Hunyadivárosban

1456-ban Nándorfehérvárnál verte vissza Hunyadi János és serege II. Mehmed szultán, túlerőben lévő oszmán haderejét. A világraszóló győzelemre emlékeztek kedd délután a Hunyadivárosban a hős hadvezér lovasszobránál. A rendezvényen a Hunyadi kötetek írója Bán Mór, azaz Bán János alpolgármester mondott beszédet, aki kiemelte, „A mi nemzedékünknek is megvan a kötelessége, ha más nem, az emlékezés.”
— Nem mindenki érezte át, nem mindenki tudta azt, hogy ez a kötelesség, ez nem átruházható senki másra. Azok, akiknek az országot védelmeznie kellett volna, nem mindannyian vettek részt a harcban. Akik viszont úgy érezték, hogy teljesíteniük kell a kötelességüket, ők felkészültek mindenre, és halálmegvető elszántsággal néztek szembe a hatalmas túlerővel. Megvívták a harcukat, az ő emlékükre szól minden áldott nap a harangszó.” — hangsúlyozta az író.
Majd így folytatta:
„Mi magyarok büszkék vagyunk Hunyadira és hőseinek tetteire. Rajtunk kívül nagyon kevesen ismerik ezt a történetet. A déli harangszó legendája a magyarokon kívül nagyon sok nemzethez nem jutott még el. Az is a kötelességeink közé tartozik, hogy osszuk meg másokkal is mindazt, amire joggal lehetünk büszkék.” – szögezte le Bán János.
A rendezvényt Kádár L. Gellért, a Hunyadi sorozat főszereplője is megtisztelte. Az erdélyi színész kiemelte, hogy a nándorfehérvári csatát övező történet segíthet azt megérteni, hogy a közösségnek mekkora ereje van. „Azért vagyunk emberek, hogy közösségben éljünk, mert akkor születnek a csodák.” – mondta a neves színész.
— Nagyon fontosak a múltban elhintett magvak, meg azoknak az utórezgései. Amit Hunyadi 1456-ban letett az asztalra, az amit ő véghez vitt, szembement a lehetetlennel, az szerintem példaértékű, tanító jellegű tett volt. — tette hozzá Kádár L. Gellért.
Ezt követően Farkas P. József gondolatait Pászti András önkormányzati képviselő olvasta fel. A Porta Egyesület vezetője úgy vélte, ha akkor Nándorfehérvár elbukik, talán Kecskemét sorsa egészen más irányt vett volna. Majd a városatya hozzátette:
„E napon emlékezünk az 1456-os nándorfehérvári diadalra, amely nem csupán katonai győzelem volt, hanem a keresztény Európa fennmaradásának záloga és a magyar történelem egyik legfényesebb pillanata. Hunyadi János, a kivételes hadvezér és államférfi életét adta a haza védelméért.”
A megemlékezést követően egy pódiumbeszélgetéssel folytatódott a programsorozat a Hunyadivárosi Közösségi Házban. Teltház előtt beszélgetett Bán Jánossal és Kádár L. Gellérttel Németh Ernő újságíró. A rendezvény elején Pászti András, hunyadivárosi képviselő egy rézkarcmásolatot adott át a kecskeméti Hunyadi szoborról Kádár L. Gellértnek. A beszélgetés folyamán a közönség betekintést nyerhetett a Hunyadi-sorozat készítésének kulisszatitkaiba, sőt az író és a színész személyes élményeit is megismerhette a hallgatóság.