Május 28. kedd, Csanád, Emil
Hírek, események 2007. május 1. 09:46

Ismerkedés a görög-keleti egyházzal - Képek

Képgaléria
Ismerkedés a görög-keleti egyházzal - Képek
Pénteken újabb programmal folytatódott a Kapisztrán Szent Jánosról elnevezett Ferences Akadémia rendezvénysorozata. A Porta Egyesület és a Kecskeméti Civil Család szervezésében ezúttal Nacsinák Gergely atya, a hírös városi ortodox görög-keleti egyházközség lelkésze tartott vetített képes előadást Athosról, a Kodály Intézet dísztermében. Bárkányi Ernő, a Porta Egyesület elnöke köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy sokan érdeklődnek a keresztény kultúrkör görög-keleti híveinek helyi élete iránt, ezért tartották fontosnak az est megszervezését.
Nacsinák Gergely atya előadása előtt szólt az itteni közösség, illetve templomuk történetéről, jelenéről, liturgiáikról, és az ortodox egyház sajátosságairól is. A jelenlevők megtudhatták, hogy a kecskeméti gyülekezetet a 18. század elején görög kereskedők alapították. A később Szentháromság névre keresztelt templomot az 1700-as évek végén kezdték építeni, és 1829-ben szentelték fel. Az épület ma már felújításra szorul. A közelmúltban járt városunkban Görögország magyar nagykövete, aki ígéretet tett arra, hogy segítséget kér Athénban a rekonstrukció anyagi támogatására. Gergely atya azt is elmondta, hogy készülnek a Szentháromság templom közelgő ünnepére, amelyet minden évben Pünkösdkor ülnek meg. A jeles művészettörténész, kutató, az Athos című könyv társszerzője ezt követően tartotta meg képes előadását a Halkidiki félsziget legkeletibb nyúlványán lévő szent hegyről, Athosról, az ott működő szerzetesi köztársaságról, a szerzetesek életéről, mindennapjairól. A több mint ezeréves közösség az ortodox kereszténység leghevesebben dobogó szíve, ahonnan a világ számos pontjáról érkeznek zarándokok, hogy megismerkedjenek Athos építészeti remekeivel, művészeti és lelki kincseivel. Jelenleg mintegy 3,5 ezer szerzetes él Athoson, már-már aszkétikus körülmények között, az imának, a liturgiának és a munkának szentelve mindennapjait. Az előadást, illetve a beszélgetést követően Holló Tibor, a Holló Lakodalmas és Vendégház vezetője a görög gasztronómia remekeiből adott ízelítőt a remek hangulatú, tartalmas rendezvény részvevőinek.

Kövessen minket a Facebookon is!