Kiállítás a kecskeméti csillagász, Teres Ágoston római műhelyéből
A Vatikáni Múzeumok termeiben most mindenki tanúja lehet az olasz csillagászat 400 évének. Az Astrum 2009 című kiállítás október 15-én nyitotta meg kapuit, és 2010. január 15-ig látogatható. (Hasonló kiállítás nyílt áprilisban Kalocsán, a Kalocsai Érseki Könyvtár csillagászattörténeti ritkaságaiból.)
A kitűnő kecskeméti csillagász, Teres Ágoston 1984-től volt a Specola Vaticana (Vatikáni Csillagvizsgáló) munkatársa. Fő kutatási területét a kronológia, napfizika és a kozmológia filozófiai vonatkozásai képezték.
Teres Ágoston emlékét Kecskemét városa, a civil szervezetek - így a Porta Egyesület is - hűen őrzik. A Piaristák terének különleges látványossága, a vertikális napóra és a világ egyik legnagyobb henger napórája - mely a kecskeméti Planetáriumban található - is a jezsuita szerzetes nevét viseli.
Az Astrum 2009 című kiállításon az olasz csillagászati központok és intézetek történeti eszközei kerültek kiállításra, illetve azok a tárgyi emlékek, amelyek a Vatikáni Múzeumokban és a Vatikáni Csillagvizsgálóban találhatók. A mintegy 50 kiállított tárgynak köszönhetően a kiállítás bemutatja, hogy az elmúlt 400 év során miként járultak hozzá ezek az eszközök a csillagászat fejlődéséhez, és ahhoz, hogy megszülessék az univerzumról napjainkban kialakított képünk. A csillagászati eszközök mellett kiállításra kerülnek könyvek és levéltári dokumentumok, amelyek teljesebbé teszik a tárlat anyagát. Egy külön szekció bemutatja, hogy a csillagászat milyen szerepet játszott más tudományágak fejlődésében: kiállítanak idő- és területmérő eszközöket, navigációs és meteorológiai felszereléseket is. A tárlat kapcsán megjelentetnek egy tanulmányokkal gazdagított katalógust is. Az eseményhez konferenciák és előadások sorozata kapcsolódik, melyek során a csillagászat és a tudományos segédeszközök témáit vitatják meg.