Július 22. hétfő, Magdolna
Hírek, események 2009. december 10. 19:54 | Szerző/forrás: sportgeza.hu

Verrasztó Evelyn világcsúccsal Európa-bajnok 200 vegyesen

Az isztambuli rövidpályás úszó Európa-bajnokság első napján Verrasztó Evelyn 200 méter vegyesen világcsúccsal győzött. Gyurta Dániel a 100 mell elődöntőjében tovább javította délelőtt úszott Európa-csúcsát, és első helyen jutott a pénteki döntőbe. Cseh László 200 vegyesen csak 7. lett. Ezen a versenyen viselhetik utoljára az úszók a szuperdresszeket.
200 női vegyesen Verrasztó Evelyn a kettes pályára került, miután délelőtt egy laza úszással az 5. helyen került a döntőbe. A pillangó után még harmadiknak fordult, de a hátúszásban ledolgozta hátrányát, sőt, féltávnál már fél testhossz előnnyel vezetett. A mellúszásnál ugyan közelebb kerültek hozzá az ellenfelek, de az utolsó 50 méteren, gyorsúszásban nem lehetett utolérni, és másfél másodpercet javítva saját világcsúcsán 2:04.64 perces idővel fölényesen győzött. Gyurta Dániel 100 mellen délelőtt úszott Európa-csúcsát egy tizeddel tovább javítva 56.79 mp-es idővel elsőként került a pénteki fináléba. A 200 m mellen normálmedencés világbajnok és olimpiai ezüstérmes, 25 méteres medencében pedig kétszeres Európa-bajnok Gyurta első európai úszóként törte át az 57 másodperces határt. Cseh László elsőként jutott a 200 vegyes döntőjébe, de végül csak a 7. helyen a végzett, 1:54.31 perces idővel. Féltávnál még elsőként fordult, de a mellúszása nem sikerült a legjobban, visszacsúszott az 5. helyre. Az utolsó 50 méteren, gyorsúszásban nem sikerült feljebb zárkóznia, hetedikként ért célba. A szám másik magyar indulója, Verrasztó Dávid 10. lett 1:54.9 perccel. A 200 női pillangó döntőjében Mutina Ágnes kicsivel elmaradva délelőtt úszott országos csúcsától 2:05.49 perces idővel a 6. helyen végzett. Ugyanitt Jakabos Zsuzsanna 7. lett 2:07.25-tel. Takács Krisztián a délutáni elődöntőben 21.49-es eddigi legjobbját javította 21.33 másodpercre, amivel bejutott az esti döntőbe, ahol az országos csúcsot tovább javítva (21.25) a nyolcadik helyen zárt. Most először 10 fős döntők Az isztambuli Eb érdekessége, hogy most először rendeznek 10 sávos medencében rövidpályás Eb-t, ennek megfelelően a döntők 8 helyett ezúttal 10 fővel zajlanak, míg az egyes számok elődöntőiben nem 16-an, hanem 20-an úszhatnak. A 100 méter női hát elődöntőjében Szepesi Nikolett délelőtt úszott országos csúcsától három századdal elmaradva 6. lett futamában, összesítésben pedig a 12.helyen végzett, így nem jutott a döntőbe. A másik magyar induló Dara Eszter a 100 gyors miatt nem adott ki magából mindent magából, és 20. lett. 100 méter férfi pillangón Pulai Bence élete első felnőtt világversenyén egy századot javítva saját országos csúcsán (51.71) a 15. helyen végzett. Ezen a versenyen viselhetik utoljára az úszók a nagy viharokat kiváltott szuperszereléseket: a világszövetség (FINA) 2010. január elsejei hatállyal betiltotta a számtalan világ- és Európa-csúcsot eredményező csodadresszek használatát, s az úszók visszatérnek a hagyományos textilruhákhoz. Eredmények nők: 200 m vegyes, Európa-bajnok: VERRASZTÓ EVELYN 2:04.64 perc - világcsúcs (régi: 2:06.01 p, Verrasztó, 2009.11.06., Moszkva) 2. Francesca Segat (Olaszország) 2:06.21 3. Hannah Miley (Nagy-Britannia) 2:06.96 200 m pillangó, Európa-bajnok: Aurore Mongel (Franciaország) 2:03.22 p 2. Petra Granlund (Svédország) 2:03.82 3. Franziska Hentke (Németország) 2:04.68 ...6. MUTINA ÁGNES 2:05.49 7. JAKABOS ZSUZSANNA 2:07.25 férfiak: 200 m vegyes, Európa-bajnok: Markus Rogan (Ausztria) 1:51.72 p 2. Vytautas Janusaitis (Litvánia) 1:52.22 3. Alan Cabello Forns (Spanyolország) 1:53.04 ...7. CSEH LÁSZLÓ 1:54.31 ...10. VERRASZTÓ DÁVID 1:54.90 50 m gyors, Európa-bajnok: Frederick Bousquet (Franciaország) 20.53 mp 2. Duje Draganja (Horvátország) 20.70 3. Szergej Feszikov (Oroszország) 20.84 ...8. TAKÁCS KRISZTIÁN 21.25