Reformok Magyarországon és az Unióban
(KOVY) Kerekasztal-beszélgetésre hívta az érdeklődőket az Európai Parlament Liberális Frakciója "Reformok Magyarországon, reformok az Európai Unióban" címmel. A kecskeméti Katona József Könyvtárban rendezett programon dr. Szent-Iványi István EP képviselő, dr. Csillag István volt gazdasági miniszter és dr. Szécsi Gábor a helyi liberális frakció tagja volt az előadó. Rövid témafelvetéseiket a jelenlévők bevonásával létrejövő fórum követte. ...
Dr. Szent-Iványi István:
Európa az elmúlt 2 és fél évben egy helyben toporgott, nem tudott tovább lépni. Egy sor területen most eszközöket kap az Európai Unió a reformok felgyorsítására, megvalósítására. A reform kapcsán azzal foglalkozunk majd, hogyan válhatunk először a világ egyik legversenyképesebb, legjobban működő gazdasági vezetőjévé, információs társadalmi bázisává. Úgy érzékeljük az alapvető feladat 1957 óta nem változott: egy egységes integrált piacra van szüksége Európának minden területen. Szükségszerű, hogy előrelépjünk a szolgáltatások területén, a legfontosabb az európai egységes piac megteremtése, beleértve a rugalmas munkaerőpiacot is. Nem szabad elfelejtenünk, hogy az unió csak részben felelős a reformokért, sok minden a nemzeti kompetencia része, hiszen az EU nem veszi el a felelősséget a kormánytól. Nehéz küzdelmes időszakot élünk, nem szabad azonban elmaradnunk a világ nagy gazdasági hatalmaitól.
Dr. Csillag István:
A reform, a megszokott magatartás megváltoztatása. A változásra való nyitottság nehéz ügy egyénileg, csoportosan és társadalmilag is. Európa kényszerűen különböző változásokat él meg. Sokan mondják, ameddig lehet nem kérnek a változásból. Vannak, akik nem fizetnek közterheket, nem jelentik be magukat, pedig tudjuk hogy lényegesen jobban élnek, mint amennyivel a közterhekhez hozzájárulnak. Indokolatlan, hogy miattuk többet fizessünk a gyógyszerekért, többet fizessünk akkor, amikor igénybe vesszük a szolgáltatásokat. Akik fizetik az adót azoknak szolidárisnak kell lenniük azokkal, akik nem fizetik - erről szól ma a furcsa magyarországi közteherviselés. Érthető hogy ezek az emberek nem örülnek annak, ha különböző dolgok bevezetésével újabb, súlyos terheket raknak rájuk. A közteherviselés olyan átalakítására van szükség, amelyből előbb vagy utóbb azok is kiveszik a részüket, akik eddig ki tudtak bújni a befizetések alól.
Dr. Szécsi Gábor:
Ha a magyar lehetőségeket vizsgáljuk a következő 5 évben az eddiginél sokkal jelentősebb forrás, 2 milliárd euró áll majd az oktatás rendelkezésére. Tudjuk majd javítani az oktatás minőségi állapotait, hatékonyságát. Emellett lesz egy komoly infrastrukturális csomag is, ami főként informatikai előrelépést jelent majd. A reform alapjait egy minden eddiginél hatékonyabb oktatáspolitikával lehet megteremteni. A fejlesztés kiemelt prioritásai: az oktatási-képzési program minőségének javítása, a program elérhetőségének biztosítása és az oktatási kérdések nyitása a tágabb világ felé. Különféle elvek is konkretizálódtak, így például a korai iskolaelhagyók arányának csökkentése, a befejezett középiskolai tanulmányok elérése, az olvasási képesség javítása. Ki kell dolgozniuk, módosítaniuk kell a tagországoknak az ezekre vonatkozó nemzeti oktatási programjaikat, kiemelni a legfontosabb területeket.