Éveket nyerhet, aki lefogy!
A túlsúly vagy elhízás következtében kialakuló egészségügyi problémák két, nagy- és kis kockázatú csoportba sorolhatóak. A nagy kockázatú betegségek (például magas vérnyomás, szívbetegség, cukorbetegség, epekövesség, ízületi gyulladás, köszvény, visszér, alvászavarok, érszűkület) kialakulására hatványozottan van esély, ha valaki túl sok pluszkilót cipel. Kis mértékű kockázattal ugyan, de sajnos előfordulhat többféle daganatos megbetegedés, hasnyálmirigy gyulladás, valamint hölgyek esetében meddőség, ami az elhízásra vezethető vissza. Éppen ezért minden érintettnek fontos, hogy tegyen a túlsúly ellen.
„Már kicsit elcsépeltnek tűnhet, de valóban ez a kulcsszó: ÉLETMÓDVÁLTÁS. Aki maga is megtapasztalta a kilókkal való ádáz küzdelmet, tudja: egyik pillanatról a másikra lehetetlen lefogyni. Látványos változást csakis drasztikus kúrákkal lehet elérni. Ez utóbbiak azonban nem ajánlottak, mert sokkal több a hátrányuk, mint az előnyük. Éppen ezért jól átgondolt életmódváltásra van szükség ahhoz, hogy egy fogyókúra sikeres legyen. Ennek két fő összetevője a mozgás és az étkezés. Persze semmit sem lehet esztelenül elkezdeni.
Nagyon fontos például a mozgásforma helyes kiválasztása. Minél több plusz kilót cipel valaki, annál jobban kell vigyáznia sport közben az ízületeire. Az étrend kialakításánál pedig fő szempont az ételek összetevőinek helyes megválasztása, valamint a többszöri - napi 5 alkalom -, kis adagok fogyasztása. Sokaknak eszébe sem jut, de ajánlott minden fogyókúra előtt orvossal konzultálni, és felmérni az egészségi állapotot, hiszen ez is segít a helyes diéta kiválasztásában” – mondja dr. Urai Klára belgyógyász-kardiológus.
Sok esetben a fogyókúra hatékony véghezvitelét az időhiány gátolja, hiszen a napi teendők közé már nehezen fér be a rendszeres mozgás, de legfőképp a fogyókúrás étrend elkészítése. Amikor pedig például egy diétázó hölgynek még a családjára is figyelnie, és nem utolsósorban főznie kell, akkor valóban nem egyszerű az életmódváltás. Ráadásul fogyókúrázni egyedül sokkal nehezebb, mint segítséggel, akár közösségben. Érdemes ezért hasonló helyzetben lévő emberekkel és szakértőkkel tapasztalatot cserélni, segítséget kérni.
Az Oxford Egyetem kutatóinak minden eddiginél átfogóbb, közel egymillió résztvevővel végzett felmérése szerint nemcsak a dohányzás, hanem az elhízás is évekkel csökkentheti életéveink számát. A vizsgálati alanyokat a testtömegindex-értékek alapján sorolták a mérsékelten vagy a súlyosan elhízott kategóriába. Az ötvenhét korábbi tanulmányból származó adatsor elemzése azt mutatta, hogy a felesleges kilók az enyhébb esetekben három, míg a valóban elhízott személyeknél akár tíz évvel is lerövidíthetik a várható élettartamot. Mérsékelt elhízás is megnöveli a korábbi halálozás esélyét.