Látogasson el velünk az Érseki Könyvtárba!
Új, hetente jelentkező Érseki litera-túra rovatunkban, magunkba szívva az Érseki palota folyosójának illatát, megismerve a könyvtár jelenét és múltját, köteteinek míves polcát és értékes lapjait, minden héten egy új, türelmes, ám néma mesterrel, egy-egy bölcs és kitartó baráttal, azaz egy könyvvel ismerkedünk meg.
Utunk során azonban nem csak az ezer éves érseki székhely és a könyvek kapcsolatára derítünk fényt, hanem arra is, hogy hová vezetett a titkos kis ajtó a minden látogatót lenyűgöző gyönyörű Patachich-terem sarkában megbújva.
A kalocsai egyházmegye alapítása Szent István király nevéhez fűződik. Az első érsek, Asztrik, templomot s érseki lakot építettet. Apostoli királyunk második Decretumában rendelkezett arról, hogy a felépült templomok részére papról és könyvekről a püspöknek gondoskodnia kell, ezért a székesegyházban a sekrestye melletti helyiségben imakönyveket, Szentírást helyeztek el. Ez a néhány könyv lett az alapja a székesegyházi könyvtárnak.
Az Érseki Könyvtár ma körülbelül 150 ezer kötetet őriz. Elsősorban teológiai, filozófiai, történelmi, művelődéstörténeti, – és az olvasók igényeihez igazodva – társadalomtudományi művek vásárlásával gazdagodik a gyűjtemény. A könyvtár nyilvános, tudományos könyvtár.
A 18. századi barokk Patachich-terem áprilistól novemberig, vezetéssel látogatható. A könyvtár kiállítási folyosóján és Patachich-termében kiállítások mutatják be a látogatóknak az egyes gyűjteményrészek értékesebb, ritkább darabjait.
Új rovatunkban elsőként ezeket mutatjuk majd be. Kezdve a könyvtár gyűjteményének legrégebbi írásos dokumentumaival, az ókori ékírásos pecséthengerrel és agyagszeggel.