Január 18. szombat, Piroska
Hírek, események 2011. január 17. 17:38

Túlszaporodott macskák tizedelik a madarakat

Túlszaporodott macskák tizedelik a madarakat
Védett madarak százezrei esnek áldozatul hazánkban a túlszaporodott házi macskáknak. Első hallásra talán jelentéktelen ténynek tűnik, hiszen a madarak mindig is szerepeltek a macskák „étlapján”, azonban a probléma az elmúlt évtizedben súlyos méreteket öltött. Míg a Magyarországon is őshonos vadmacska állománysűrűsége 100-500 hektáronként pár egyedre korlátozódik, a felelőtlen állattartás miatt házi macskából hektáronként több százat is találhatunk egyes városrészekben, de a lakott területeken kívül is meghaladják a kívánt egyedszámot. A madárvédelemhez az etetésen és odú kihelyezésen túl a természetes ragadozóarány fenntartása is hozzátartozik.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) egyre több bejelentés érkezik, főleg télen a madáretetési időszakban és tavasszal a fiókák világrajövetelekor, a macskák pusztításával kapcsolatban. Sajnos a problémát hagyományos természetvédelmi eszközökkel nem lehet kezelni. A macskák rendkívüli érzékszerveiknek, reflexeiknek ugróképességüknek köszönhetően nemcsak a földön táplálkozó, de a felrebbenő és alacsonyan repülő madarakat - akár a fejük felett elsuhanó fecskéket -  is el tudják kapni. Tűhegyes karmaik a vastag tollazaton is képesek áthatolni.

 

Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a házi macska a szó szoros értelmében vett biológiai fegyver, amit az emberiség évezredek óta alkalmaz a rágcsálók féken tartására. Sajnos nem először fordul elő, hogy a kártevők számának csökkentése érdekében betelepített vagy tenyésztett ragadozók létszámát az ember már nem tudja kontrollálni. A házi macskának nálunk nincs jelentős állományszabályozást végző természetes ellensége, nagyobb ragadozómadarak (parlagi sas, héja) a lakott területeken kívül elkap ugyan egyet-egyet, de nem képes az egyedszám féken tartására.

 

A magas túlélési siker akkor válik kritikus tényezővé, ha a macskatartók nem ivartalanítják kedvenceiket, ugyanakkor mérték nélkül etetik a gazdátlan kóbor állatokat. A településeken, a szinte korlátlan táplálék utánpótlás következtében a legtöbb kismacska életben marad és egy év elteltével már saját almot nevelnek. A felelősségteljes magatartásnak egyik központi eleme az lenne, hogy csak annyi utód jöjjön a világra, amennyi gondoskodó gazdához kerülhet. Ha nem így járunk el, a senkinek sem kellő kölykök az utcára kerülnek, ahol elősegítik a kórokozók terjedését, betegségek és üldöztetés vár rájuk. Az MME, természetvédő szervezetként elkötelezett a felelős macskatartás mellett és a lakosság segítségét kéri, hogy a macskákra továbbra is az ember társaként, házi kedvencként gondolhassunk.

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Porta Egyesület