Őshonos fafajokat telepítenének
A WWF Magyarország álláspontja szerint a klímaváltozás ugyan valós környezeti stresszt jelent a magyar erdők számára, ám ez csak szélsőséges esetekben adhat okot arra, hogy a hazai őshonos erdőket mesterséges beavatkozásokkal átalakítsák.
A civil szervezetnél emlékeztetnek: az elmúlt héten több hír jelent meg arról, hogy egyes erdészek szerint a klímaváltozásra adott válaszként a jövőben távoli tájak fafajait célszerű ültetni a hazai őshonosak helyére. Az álláspontot képviselők úgy vélik, hogy az őshonos erdők – elsősorban a bükkösök – nem lesznek képesek ellenállni a klímaváltozás hatásainak. Ezért erdészeti beavatkozásokkal szükséges a természetben várható változásoknak elébe menni.
Elsősorban a korábban nem megfelelő helyekre telepített kultúrerdőket – feketefenyveseket, nemesnyárasokat, akácosokat – szükséges ellenálló, lehetőleg őshonos fafajokból álló erdőkre cserélni – tájékoztat a WWF Magyarország közleménye. A magyar erdőterület kevesebb, mint felét kitevő őshonos fafajokból (tölgyek, hársak, kőrisek, bükk) álló természetes erdőket meg kell kímélni a radikális átalakításoktól. A legfőbb feladat, hogy a korábbi idők sematikus erdőgazdálkodásának következményeit orvosolva változatosabbá, természetesebbé, ezáltal ellenállóbbá tegyék azokat – írják.
A hazai őshonos erdőkben kerülni kell a tarvágást, helyette az erdő belső klímáját megőrző, folyamatos erdőképet biztosító szálalást célszerű folytatni – javasolja a WWF. A védett természeti területek egy részén pedig az erdőket minden gazdálkodástól kímélni kell, ami hatékony eszköz nemcsak a biológiai sokféleség, hanem az erdők egészségének megőrzéséhez is – tartalmazza a civil szervezet közleménye.
mno.hu