COMENIUS I. PROJEKT BEFEJEZŐ RENDEZVÉNYE A BOLYAI JÁNOS GIMNÁZIUMBAN
1. Az első diáktalálkozó Romániában, Marosvásárhelyen volt 2009. november 23-28-a között. A részt vevő tanulók a Fibonacci-számsort, az aranyháromszöget, a gráfokat is megismerték komoly és játékos feladatok során, s a prezentációk és a nemzetközi csoportmunka után jutott idő kirándulásra, városnézésre is. A tanulók megismerkedtek Marosvásárhely nevezetességeivel, jártak a parajdi sóbányában és Szovátán is.
2. Akövetkező utazásra 2010 áprilisában került sor, ekkor Bulgáriába, Sopotba utaztak a biológia-kémia területén kutató diákok, ahol a már megismert matematikai arányokat és törvényszerűségeket a természetben vizsgálták: az emberi test arányai, a növény és állatvilág különleges formái és szabályosságai kerültek terítékre. Tudtad például, hogy az ananász pikkelyei, a szamóca magocskái és a szitakötő szárnyának lemezkéi is az aranymetszés arányai szerint épülnek fel? Hogy bármilyen magas vagy alacsony vagy a köldököd helye pontosan az aranymetszés szabálya szerint osztja fel testedet? Ezek rejtélyes jelenségek, de mérhetőek és igazolhatóak!
3. 2011 októberében került sorra a képzőművészet, ekkor Lengyelországba, Strózába utaztak a diákok, klasszikus és modern képzőművészeti alkotásokon keresték a most már tudatosan, a természetet utánozva alkalmazott csodálatos arányokat. Itt múzeumlátogatások Lublinban és Krakkóban és egy építészeti előadás szerepelt a programban. A diákok maguk is alkotó munkába fogtak: megépítették a leghíresebb épületek kicsinyített mását, hogy bemutassák frissen szerzett tudásukat.
4. Most pedig a záró találkozóhoz érkeztünk. 2011. április 11-17. között négy partnerországból 33 diákot és 17 tanárt vár a Bolyai János Gimnázium, hogy a zene segítségével feltegyük a koronát az eddigiekre, összefoglaljuk, áttekintsük az eddigi munkát. A természetben tájékozódási versenyen veszünk részt, 12-én a Zengő aula sorozat keretében a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertjét hallgatjuk meg, megismerkedünk Kecskemét és Budapest nevezetességeivel. Az alkotásainkból, méréseinkből kiállítást rendezünk, közös énekkart alkotunk, összeállítjuk a téma ötnyelvű szótárát.
A műsoros záró énekes-táncos bemutatóra április 15-én (pénteken) 17.00 órakor kerül sor a Bolyai-gimnázium aulájában.
Iskolánkból a két év során 30 diák és nyolc tanár kapott lehetőséget, hogy a partnerországok iskoláiba látogasson egy-egy hétre, összesen négy különböző helyszínre: Marosvásárhelyre, Sopotba (Bulgária), Kayseribe (Törökország) és Strózába (Lengyelország).
Most a vendéglátásban, a programokban a gimnázium 60 tanulója kap aktív szerepet.
A részt vevő iskolák:
- a strózai Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawla II.,
- a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceum,
- a sopoti SOU Ivan Vazov,
- a Fevzi Cakmak Lisesi, Kayseriből,
- a házigazda Bolyai János Gimnázium.