Újabb sasmérgezés történt – ezúttal megmenekült egy áldozat
A mérgezett fiatal parlagi sast a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) és a hortobágyi Madárkórház Alapítvány összehangolt együttműködésével sikerült megmenteni. A borsod-abaúj-zemplén-megyei Tard közelében egy mezőgazdálkodó által megtalált mérgezéses tüneteket mutató sashoz az MME riasztotta a BNPI természetvédelmi őrét múlt héten, aki negyed óra alatt a helyszínre ért. Az egyértelműen mérgezéses tüneteket mutató madarat újabb negyed órán belül a legközelebbi állatorvoshoz szállították, ahol megkapta a tünetek alapján feltételezett méreg ellenszerét. Ezt követően a madarat egy órán belül a hortobágyi Madárkórház Alapítványhoz szállították, ahol az elmúlt napokban további kezelések során stabilizálták az állapotát, majd meggyőződtek teljes gyógyulásáról és visszanyert röpképességéről.
A parlagi sas fokozottan védett, világszerte veszélyeztetett faj. Hazai fészkelő állománya mintegy 120 párra tehető. Természetvédelmi értéke 1 millió Ft. Az érintett parlagi sas példány, mint legtöbb fajtársa, egyedi azonosító gyűrűt visel, amelyet az országos parlagisas-védelmi program keretében helyeztek rá az MME munkatársai. Ennek segítségével rögtön meg tudtuk állapítani, hogy a sas egy Jászberény térségében számon tartott fészekben nevelkedett ahonnan tavaly júliusban repült ki. A parlagi sasok jelentős része elpusztul az első télen, amelyet ez a példány sikeresen túlélt, azonban most valószínűleg perceken múlott az élete. A sas valószínűleg a ragadozó emlősök és madarak illegális gyérítésére használt, mérgezett csalétekből vagy a már attól elpusztult állatokból ehetett, hiszen az érintett területen a sas mellett egy szintén védett holló és 5 róka tetemét is megtalálták a BNPI munkatársai. Ugyanezen a Mezőkövesd közelében található területen sajnálatos módon az elmúlt években már több sast és egyéb védett állatot is megmérgeztek már. Az ügyben a rendőrség nyomozást indított.
A ragadozók bármilyen formában történő mérgezése bűncselekmény, amely három ponton is sérti a BTK-t (természetkárosítás, visszaélés méreggel, állatkínzás), így az elkövetők akár 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatók. Nem beszélve arról, hogy a kontrolálatlanul kijuttatott mérgek a táplálékláncba bekerülve az emberre is halálos veszélyt jelenthetnek. Az ilyen bűncselekmények száma az utóbbi 5 évben rendkívüli mértékben megemelkedett, így már 45 parlagi-, 47 réti- és egy szirti sas megmérgezéséről van adatunk, de ezen kiemelt természetvédelmi jelentőségű fajok mellett további 40 fokozottan védett és 840 védett madár is áldozatul esett már a pusztításnak. Az okozott természetvédelmi kár értéke már bizonyítottan meghaladja a 140 millió Ft-ot, azonban az ismeretlen esetek száma ennek többszöröse is lehet.