Időjárás
Szombaton reggel sok felhő lesz felettünk, néhol akár futó zápor is előfordulhat, számottevő csapadéktól azonban nem kell tartani. A szelet a Dunántúlon élénk, a Kisalföldön erős lökések kísérhetik, hajnakban 15 és 19°C közé süllyed a hőmérséklet.
Orvosmeteorológiai tájékoztatóPénteken enyhe hidegfronti hatásra lehet számítani. Ez migrénes panaszokat okozhat, növelheti a vérnyomást és a görcshajlamot, valamint erősítheti az ízületi fájdalmakat. A kánikula továbbra is tart, többórás napsütés ígérkezik. Az UV-védelem kiemelt fontosságú, mivel a sugárzás a nagyon erős fokozatot is eléri, ami azt jelenti, hogy érzékeny bőr esetén akár 20 perc alatt is bekövetkezhet a leégés.
KözlekedésmeterológiaPénteken a front mentén elszórtan alakulhatnak ki záporok, zivatarok, melyek környezetében nedvessé, csúszóssá válhatnak az utak, illetve megélénkülhet a szél, ami kissé csökkentheti a járművek menetstabilitását. A napsütéses időben érdemes vezetés közben napszemüveget viselnünk. Balesetmentes közlekedést kívánunk!
PollenjelentésA 22. hetet az előző hetekhez képest alacsonyabb, a korábbi évek ezen időszakához képest azonban magasabb pollenterhelés jellemezte. A legmagasabb napi átlagértékeket kedden és csütörtökön mérték. Az állomások közül Miskolcon volt a legmagasabb a terhelés, Tatabányán a legalacsonyabb. A hét végén a pázsitfűfélék szezonját lassan már a csalánfélék szezonja váltotta fel – a fűfélék pollenkoncentrációja tehát előző heti csúcs után már csökkenőben van, virágpora azonban őszig még folyamatosan jelen lesz a levegőben a többi nyári gyoméval együtt (útifű, lórom, kender, ernyősvirágzatúak, libatopfélék). A múlt heti csúcs után csökkent a bodza pollenszórása, csúcsidőszakában van a hárs és a bálványfa virágzása. A héten összességében még a pázsitfűfélék virágporából regisztrálták a legtöbbet, azonban már inkább csak a hét első felében és már nem is minden állomáson – pollenszórásuk tehát fokozatosan csökken: nagyon magas szintet már csak Miskolcon ért el, azonban minden állomáson mértek magas vagy legalább közepes koncentrációt. Virágporuk tüneteket okozó mennyiségben a nyár végéig még folyamatosan jelen lesz a levegőben. Fokozatosan erősödik a csalánfélék pollenszórása – virágporuk a hét végén országos összesítésben nagyobb mennyiségben volt jelen a csapdákban, mint a pázsitfűféléké, illetve néhány állomáson (Mosdós, Pécs, Veszprém, Győr) már heti összpollenszámuk is magasabb volt. Napi koncentrációjuk Mosdóson, Pécsett és Szekszárdon nagyon magas szintet ért el. Jelentősen lecsökkent a fenyőfélék pollenkoncentrációja – magas szintet sehol, közepeset is csak 7 városban mértek. Kis mértékben csökkent az útifű, a lórom és a kender virágporának mennyisége – inkább az esős idő következtében, pollenszórásuk ugyanis még a nyár végéig tart. Emelkedett a hárs pollenkoncentrációja – Salgótarjánban és Zalaegerszegen elérte a tüneteket okozó közepes szintet. A héten tetőzött a bálványfa pollenszórása – koncentrációja Nyíregyházán egy napra elérte a magas szintet és még másik 6 városban mértek közepes szintet. A bodza virágporából már csak a hét első felében mértek tüneteket okozó közepes koncentrációt és már csak 5 állomáson. A légköri allergén gombaelemek mennyisége – főként a Cladosporiumé – emelkedett: a hét második felében 7 városban is elérte a nagyon magas szintet.