A Belügyminisztérium a jogi és a technikai hátteret is biztosítja a katasztrófavédelemnek
Pintér Sándor kiemelte: a jogi eszközök előkészítése egy újfajta katasztrófavédelmi szervezet felállítására megkezdődött, az erről szóló törvényjavaslat a parlament előtt van. Hozzátette, hogy a törvény nagyobb hatáskört biztosít, nagyobb lehetőségeket ad a feladatok elvégzésére, de nagyobb elvárásokat is fogalmaz meg a katasztrófavédelmi szakemberekkel szemben.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a jogi segítségnyújtáson túl technikai fejlesztéseket is végre akarnak hajtani − ezt kiemelkedő fontosságúnak nevezte. Felidézte, hogy eddig elsősorban a tűzoltóknál történt technikai fejlesztés, de a későbbiekben a személyi védelemre is fordítanak pénzt.
A belügyminiszter elmondta: megfelelő társadalmi elismertségre is szükség van, ám ez sem jogi, sem technikai úton nem biztosítható; azért a katasztrófavédelmi szakembereknek kell megdolgozniuk.
A társszervekkel történő, továbbá a nemzetközi együttműködés fontosságát hangsúlyozva Pintér Sándor közölte: ezt a kötelezettségét Magyarország teljesítette az Európai Unióval szemben azokban a katasztrófahelyzetekben, amelyek az Unión belül vagy a határainkon kívül, akár Észak-Afrikában és Japánban bekövetkeztek.
Pintér Sándor a végzősöknek azt mondta: az életükben új, több szakmai tudást, nagyobb odaadást, alaposabb ismereteket követelő szakasz kezdődött, amelyben azonban a felelősség is nagyobb. Ez a felelősség kiterjed nemcsak önmagukra, hanem mások tetteire, szakmaiságára is, továbbá a fogadalmuk révén az alkotmány védelmére és az életük kockáztatására is.
Hangsúlyozta, hogy a végzősök veszélyes, embert próbáló feladatot vállaltak, hiszen esetenként a természet erejével, a tűz és az árvíz tombolásával, a vihar okozta károk elhárításával kell szembenézniük, és munkájuk során a legfontosabbnak az emberi élet védelmét kell tekinteniük.