A tanévet sikerrel zártuk, de a munkának még nincs vége
Hoffann Rózsa a közbeszéd tárgyát képező, a középiskolai férőhelyek és a jelentkezők száma közötti eltérés félreértésével kapcsolatban elmondta: nincs egyetlen 14 éves gyermek sem az országban, akinek ne jutott volna hely középiskolában. A sajtóban megjelent ugyanis, hogy 150 ezer férőhelyre „csak” 96 ezer tanulót vettek fel – emlékeztetett az államtitkár. Rámutatott: ez azonban csupán annyit jelent, hogy az intézmények a maximális létszámkerettel – 35 fővel – számoltak az elindítandó osztályoknál, tehát több férőhelyet hírdetnek meg. A demográfiai csökkenés miatt ez a szám a gyakorlatban azonban ritkán teljesül, a közoktatási törvény előírásai szerint évfolyamonként és intézménytípusonként 21-28 fő között változik az osztályok létszáma – húzta alá az államtitkár. A közoktatási intézményrendszerben tanulók létszámát a demográfiai mutatók mellett a tankötelezettség időtartama, az iskolaszerkezet, illetve a jogszabályban foglalt osztálylétszám is meghatározza.
Az új köz- és felsőoktatási törvényekkel kapcsolatban Hoffmann Rózsa bejelentette, hogy a tervezeteket már ősszel benyújtják az Országgyűlésnek és a Kormánynak, így a munka az államtitkárságon nem áll le a tanév végeztével.
Az idei érettségikről szólva az államtitkár elmondta, hogy a vizsgák rendben, rendkívüli események nélkül zajlottak le, az érettségi átlag nem tért el jelentősen az előző évek eredményeitől. A 3.65-ös átlag önmagában jónak mondható. Figyelembe kell vennünk ugyanakkor, hogy Magyarországon lényegesen alacsonyabbak az érettségi követelmények, mint más európai országokban. A hazai felsőoktatásban dolgozók és a munkaadók is panaszkodnak, hogy egyre kevesebb a frissen érettségizettek tudása, ezért szükségesnek tartjuk egy, a színvonalat általánosan emelő érettségi rendszer kialakítását. Azt természetesen nem radikálisan, hanem lépcsőzetesen vezetjük majd be, hiszen nem szeretnénk olyan helyzetbe kerülni, mint Lengyelországban vagy Romániában, ahol az érettsézizők fele megbukott a szigorított vizsgákon. Az új rendszert tehát megfontoltan, lépésenként fogjuk életbe léptetni – nyomatékosítitta az államtitkár.
Az érettségi eredményekről bővebben a kapcsolódó anyagokban olvashat.
Hoffmann Rózsa az Oktatásért Felelős Államtitkárság elmúlt évi sikereiből kiemelte az óvodai nevelésben való részvétel 3 évés korra való kötelező jelelgű lecsökkentését, az alsó tagozatban való osztályzás és évismétlés intézményének visszaállítását, a tanárok bántalmazásának büntethetővé tételét, a családtámogatás iskolalátogatáshoz való kötését és a középiskolai tanulók önkéntességének előkészítését. Az államtitkár külön hangsúlyozta a százforintos akció sikerét, amellyel kisiskolások a vörösiszap károsultakat támogathatták. Az adományokból 73 millió forint jött össze, ami hatalmas összeg – hangsúlyozta Hoffmann Rózsa.