Sötétbordó riasztás – száll a parlagfű pollenszem a levegőben
A kánikulának köszönhetően a 34. hét elején a múlt hét végi értékekhez képest is tovább nőtt a légtér pollenteheltsége, illetve az ebből fakadó egészségügyi kockázat.
Azoknál, akiknek szervezete érzékenyebben reagál a parlagfűre, a felsőbb légterekben jelenleg mért nagyon magas pollenkoncentrációk a föld közelében tartózkodva már rendkívül komoly tüneteket idézhetnek elő.
Amíg nem lesz tartós esőzés, addig a következő hetekben növekedő, illetve hasonlóan magas parlagfű pollenkoncentráció várható! További információ a szerdánként frissülő hivatalos parlagfű jelentésben és a PPRRtérképen, illetve a péntekenként megjelenő, az összes aktuális légtéri allergén országos elterjedését összesítő jelentésben olvasható.
Interneten is elérhető polleninformáció a http://oki.antsz.hu, vagy http://oki.wesper.hu lapon található.
Itt ajánljuk figyelmébe a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer (PPRR) lakossági tájékoztatását: „Váltás parlagfű riasztásra”
Az OKI Aerobiológiai Monitorozási Osztálya által a 2011-es parlagfű szezonra bevezetett
Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer (PPRR) szerinti terheléskategóriák és magyarázatuk
Egy adott térség fehér jelzése (0 db/m3/nap) esetén az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózata nem detektált parlagfű pollent a levegőben. Nincs jelés.
A zöld jelzés (1-9 db/m3/nap) alacsony, tüneteket nem okozó pollenkoncentrációt jelent.
A narancs jelzés (10-29 db/m3/nap) közepes pollenkoncentrációt takar, amely a parlagfűre érzékenyebb egyének esetében már kezdeti tünetek okozója (tüsszögés, könnyfolyás).
Magas pollenkoncentráció esetén piros riasztás (30-49 db/m3/nap) lép érvénybe. Ez a terhelés már minden betegből allergiás reakciókat vált ki. A kategória a parlagfűpollenre súlyosan érzékenyek számára azt jelzi, hogy már állandó, kis és közepes erősségű tünetekkel kell számolni; ebben az esetben azonban már a kevésbé érzékenyek is számíthatnak a kezdeti tünetek megjelenésével.
Vörös riasztás (50-99 db/m3/nap) esetén is magas pollenkoncentrációról beszélünk még, ez azonban már erősebb tünetek okozója és általánosságban már a kevésbé érzékenyek szervezete is közepes erősséggel reagál.
Bordó riasztás (100-199 db/m3/nap) esetén beszélünk először igen magas parlagfű koncentrációról – ekkor már minden érintett erős, vagy igen erős tünetekkel küzd.
Sötétbordó riasztás (200-499 db/m3/nap) esetén az egészségi állapot már kritikussá is válhat: jellemzően nő például az asztmás tünetegyüttes fellángolásának valószínűsége.
Fekete riasztáskor (500-999 db/m3/nap) a heveny tünetek már komoly mértékű életminőség-romlás okozói; a helyzet kritikus, hipotézis szerint ilyen mértékű terhelésnél már komoly mértékben fokozódik a szenzitizáció.
Végül a pollenek fuxinos festődési színéről elnevezett "Ambrosia szín" riasztás (1000 db/m3/nap felett) esetén a tünetegyüttes már szélsőséges erősségű lehet. Ilyen napokon extrém helyzetről kell beszélnünk.
Néhány jó tanács parlagfű allergiásoknak
- Minél kevesebb időt töltsön a szabadban
- Kerülje a szabadtéri sportokat, egyedül az úszás élvezhető korlátlanul
- Éjjel ne tartsa nyitva az ablakot, ha szellőztet, 22-24 óra között tegye
- Gyakran porszívózzon, a padlót nedves ruhával törölje át
- Ruháját naponta mossa, de ne szárítsa a szabadban, cipőjét vizes ruhával törölje
- Haját, ami az egyik fő pollenraktár, lefekvés előtt naponta mossa meg
- Kerülje a dohányzást, ami fokozza az allergia tüneteit
- A parlagfű allergiás keresztreakciót ad a következő növényekre, ezért ajánlott kerülni fogyasztásukat: dinnye, görögdinnye, uborka, cukkíni, banán, gesztenye, paradicsom, kerti saláta
- Allergiás tünetek észlelésekor feltétlenül forduljon szakorvoshoz, az orvos utasításait betartva a rendelt gyógyszereket folyamatosan alkalmazva tünetei jelentősen csökkenhetnek