WOJTYLA BARÁTSÁG KÖZPONT A KOSSUTH RÁDIÓBAN
Július 6-án a korán kelők a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában interjút hallhattak a kecskeméti Karol Wojtyla Barátság Központ felújítási munkálatai kapcsán. Farkas P. Józseffel, a Porta Egyesület alapítójával ifj. Tóth György beszélgetett. Cikkünkben a beszélgetés kivonatát olvashatják.(M.F.)
Az interjú nyomán az egész ország értesülhetett arról, hogy a központ miként viszi tovább II. János Pál, vagyis Karol Wojtyla szellemiségét. Szóba került, hogy a pápa három évvel ezelőtti, végső megtérése után Bárkányi Ernő lelkész úrral együtt fogalmazódott meg az intézmény alapja.
A megvalósult segélybázis áldozatos munkájának célja, hogy étkeztetéssel, és egyéb, lelki támogatással visszaintegrálják az elesetteket a társadalomba. Az épület jelenleg is tartó felújítási munkálatai kapcsán is II. János Pál hagyatéka a vezérlőfonal, vagyis: a szeretet és megértés isteni parancsa a gyakorlatba átültetve – mondta Farkas P. József.
Az alapító külön kihangsúlyozta, hogy az épület rekonstrukciója a Szent Pál Év részeként, önkéntes adományokból valósul meg. A kecskeméti Molnár Ferenc (képünkön) például a tető rendbetételéhez biztosított építőanyagot. A pápa emléke így már biztos fedél alatt él majd tovább, hiszen napi 100-120 ember étkeztetése kapcsolódik a Wojtyla Barátság Központhoz. Mi több, mintha II. János Pál végrendelete válna valóra, melyben azt kérte, hogy emléke ne elsősorban szobrok, képek, hanem az evangéliumi gondolatok jegyében éljen tovább, vagyis az elesettek segítésében.
Talán kevesen tudják, hogy Wadovice, II. János Pál pápa szülővárosa és Kecskemét testvérvárosi kapcsolatot is ápol. Azonban nem csak ezért kell minden nappal elszámolnia a barátság központnak, hanem azért is, mert – mint ahogyan Farkas P. József fogalmazott – a központ névválasztása elkötelezettség, egyfajta sors is.
Az intézmény felújított épületének késő őszi átadása után további szolgáltatásokat is terveznek nyújtani a rászorulóknak, pl. segédjobbot a munkavállaláshoz, rehabilitációs képzést, a végső célkitűzés ugyanis az alkoholisták, munkanélküliek társadalomba való visszaintegrálása, baráti kapcsolatok kialakítása és közösségteremtés. Ehhez az önkormányzattól nem jut elegendő pénz, ezért elmondható, hogy a központ szó szerint a hitből építettetett, és abból is kerül felújításra.