Az aradi tizenhármak története az áldozathozatal dicső példája
Az aradi tizenhármak története az áldozathozatal dicső példája, ami rámutat arra, hogy nekünk is áldozatokat kell hoznunk a nemzetért, hiszen a hazánk nélkül senkik sem lennénk – hangsúlyozta a miniszter. Kötelességünk megemlékezni ezekről a hősökről – folytatta Réthelyi Miklós -, akik mártírhalált haltak a hazájukért, és meg kell emlékeznünk Batthyány Lajosról, Magyarország első felelős miniszterelnökéről is, aki halála előtt utoljára még azt kiáltotta: „éljen a haza!”
Néhány éve virágot vitt az aradiak vesztőhelyére egy nyugalmazott román katonatiszt, mikor pedig figyelmeztették, hogy itt nem románok nyugszanak, azt felelte: „nem románok ugyan, de katonák” – emlékezett a nemzeti erőforrás miniszter, hozzáfűzve: a hősiesség tiszteletet parancsol, függetlenül attól, hogy mely nemzet fiai a hősök.
Gróf Batthyány Lajost 1870. június 9-én helyezték örök nyugalomra a mauzóleum alatti kriptában. Rajta kívül itt nyugszik még felesége, Zichy Antónia, fia és lánya, és a kisgyermekként elhunyt unokája is.
A mauzóleumnál - katonai tiszteletadás mellett - koszorút helyeztek el a Köztársasági Elnöki Hivatal, Magyarország Kormánya, a Magyar Országgyűlés, a Legfelsőbb Bíróság, az Alkotmánybíróság, a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség, Budapest Főváros, a Józsefvárosi Önkormányzat és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság nevében.