Vissza kell állítanunk a munka becsületét
Az Országos Érdekegyeztető Tanácsot (OÉT), a Gazdasági és Szociális Tanácsot, valamint a Gazdasági Érdekegyeztető Fórumot felváltó Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) alakuló ülését megelőzően Orbán Viktor kijelentette: a tanács létrehozását azon közös cél vezérelte, hogy 2014-ig Európa legversenyképesebb gazdasági környezete alakulhasson ki hazánkban.
A miniszterelnök az átalakuló szervezettel kapcsolatban kiemelte, benne nem pusztán a munkaadói és a munkavállalói oldal képviselteti magát, hanem a társadalom más fontos szegmensei is: ülésein helyet kapnak a tudomány, az egyházak, civil szervezetek képviselői is. Ez a tény, mint fogalmazott, azért jelentős, mert "mindenkinek van egy fontos nézőpontja".
Orbán Viktor leszögezte: a tanács lényegében a konzultáció egy új formáját fogja végezni, munkájában nagyon lényeges lesz, hogy a mindennapi életből induljon ki. Tele van a padlás értéktelen, használhatatlan irományokkal, a megoldásokhoz ennél több kell - fogalmazott. Válság van - folytatta -, az emberek segítséget várnak, a tanács felelőssége ezért óriási - emelte ki.
A kormányfő az adósságválság kapcsán leszögezte: az euróövezetben idén ősszel megismétlődhet a recesszió, majd megjegyezte, Kína gazdasága lassul, az Egyesült Államoké szenved, Európa pedig stagnál, ezért "okosan kell harcolni", hogy minél inkább tompíthassuk a válság hatásait. Van okunk a "méretes önbizalomra" - fogalmazott -, hiszen az elmúlt húsz esztendőben sok vihart átvészeltünk, például azt, amikor 1990 környékén 1,5 millió munkahely megszűnt.
Orbán Viktor szerint nem hihetjük, hogy Európa bajait egyedül kezelni tudjuk, ezért elsősorban magunkra kell figyelnünk, hogy a vihar elültével minél jobb helyzetben lehessünk. Nem haladunk rosszul - fűzte hozzá -, majd kijelentette: csökken az adósságunk, emelkedni fog a minimálbér, a rezsiköltségek túlzott növekedésének gátat szabunk, jövőre 200 ezer start-munkahelyet létesítünk, közben pedig leszámolunk a válság parazitáival, az uzsorásokkal.
A megszorítást továbbra is elvetjük - hangsúlyozta a miniszterelnök -, helyette átszervezésre és bürokráciacsökkentésre van szükség, a devizaadósságból pedig ki kell törni, mert "ördögi kör" - fogalmazott. Közös dolgunk a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanáccsal az - zárta szavait Orbán Viktor -, hogy visszaállítsuk a munka becsületét, mert nélküle semmilyen gazdaságpolitika nem lehet sikeres.
***
Háttér:
A kormányrendelet szerint a jövőben a közigazgatási és igazságügyi miniszter "működteti a társadalmi párbeszéd makroszintű fórumát és gondoskodik a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanáccsal összefüggő, törvényben meghatározott feladatok ellátásáról" a kormányzati tevékenység összehangolásáért való felelőssége körében.
Az Országgyűlés még idén júliusban fogadta el az NGTT-ről szóló törvényt; a tanács az Országos Érdekegyeztető Tanácsot (OÉT), a Gazdasági és Szociális Tanácsot, valamint a Gazdasági Érdekegyeztető Fórumot váltja fel.
A jogszabály szerint a gazdasági és a munkavállalói oldal mellett tagjai tanácsnak a külön-külön törvény szerinti egyházak és civil szervezetek képviselői, beleértve a nemzetpolitika területén tevékenykedő civil szervezeteket is, valamint a tudomány képviselői is.
A testület döntéseket nem hoz, konzultációs, javaslattevő és tanácsadó feladata lesz. A törvény szerint az NGTT a társadalmi párbeszéd legátfogóbb, sokoldalú konzultatív fóruma, amely mind a kormánytól, mind az Országgyűléstől független. A tanács a gazdaság és a társadalom fejlődését érintő átfogó ügyek, a kormányzati ciklusokon átívelő nemzeti stratégiák megvitatására, valamint a kiegyensúlyozott gazdasági fejlődés, illetve az ehhez illeszkedő szociális modellek kidolgozásának és megvalósításának előmozdítására jön létre.
A törvény szerint a soros elnökség az oldalak három havonkénti rotációja szerint történik, először a gazdasági oldal adja a soros elnököt; az oldal első soros elnöke Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke lesz.