Egy éves a „Szolidaritás Nagykövete” program
Egy évvel ezelőtt a XV. kerületi László Gyula Gimnáziumban indítottuk el Nagy Anna kormányszóvivővel és Orsós Zsolttal – a „Szolidaritás Nagykövetével” - ezt a programot a fiatalok számára, mivel legtöbbjük még nem találkozott a fogyatékossággal vagy sok esetben tévhitek élnek bennük ezzel kapcsolatban - mondta el az államtitkár.
Soltész Miklós kifejtette: a fiatalok megismerkedhetnek egy olyan élethelyzettel, mely számukra teljesen új és remélhetőleg ez a tudás a későbbiekben még segítséget nyújthat nekik. Orsós Zsolt és munkatársai több mint húsz településre látogattak el, ahol több mint háromezer diákkal találkoztak. Az érdeklődés, a megkeresések mindenképp azt jelzik, hogy igény van erre a programra, és az általa közvetített ismereteknek egyrészt a pedagógia részévé kell válnia, másrészt pedig a gyermekek gondolkodásmódjába, életébe is be kell épülnie – tette hozzá.
Az államtitkár rávilágított: ezek a diákok, ha kikerülnek az iskolából és vezető szerepet fognak betölteni, sokkal inkább mernek alkalmazni és sokkal szívesebben alkalmaznak majd fogyatékkal élő embereket munkatársukként, mivel a program keretében megismerhetik a fogyatékossággal élők gondjait, megtanulhatják, hogy ugyanolyanok, mint mi vagyunk, csak adott esetben fogyatékosságukból fakadóan nehezebben élik az életüket.
Orsós Zsolt elmondta: a diákokkal folytatott beszélgetések alkalmával - bár számokkal kifejezhető eredményük nincs - a fontos az, amit magukkal visznek egy-egy találkozás után. Jelenleg is próbálunk a nagy városokkal együttműködési megállapodásokat kötni, mely eredményeképpen ez a program fejlődhet, kiterjedhet. Célunk, hogy „ez már ne csak egyemberes munka legyen” – fűzte hozzá.
Ezt követően Radványi Benedek a „72 óra kompromisszum nélkül” nevű szociális, ifjúsági projekt főkoordinátora beszámolt egy másik – fiatalokat érintő – programról. Ez egy három napos önkéntes akció, mely során a jelentkező fiatalok számára kiosztanak feladatokat, így oda kerülnek, ahol a legnagyobb szükség van rájuk. Nem maguk választják meg, hova szeretnének menni - ezt jelenti a „kompromisszum nélkül” kifejezés.
A projekt a Magyar Katolikus, a Magyarországi Evangélikus és a Református Egyház megbízásából jött létre, de nem vallásos fiatalok is nagy számban veszne részt rajta évről-évre. Magyarországon először 2006-ban valósulhatott meg - ekkor még csak a győri és szombathelyi egyházmegyében -, 2007-től már országos szinten – tájékoztatott a főkoordinátor.
A társadalom megerősítésének alapvető feltétele a közösségek megerősítése. A család, mint legkisebb közösség, megerősítésén túl fontos a nagyobb közösségek megerősítése is. Jó alkalom erre, hogy az Európai Unió Tanácsa a 2011-es esztendőt az „Európai Önkéntesség Évévé” nyilvánította.