„A szeretet az a nyelv, amelyen mindenki ért”
Soltész Miklós köszöntőjében - rendhagyóan - elsősorban a világ minden táján, a terepen küzdő és dolgozó segítőknek mondott köszönetet.
Hangsúlyozta, hogy az a munka, amit a Karitász nyolcvan éve elkezdett, sok-sok ember és szervezet összefogását jelentette régen és jelenti ma is. 2010 a megpróbáltatások éve volt - emlékeztetett az államtitkár, kiemelve az árvíz és a vörösiszap-katasztrófa következtében kialakult állapotokat. A segítő kezek azonban - folytatta - ekkor is megmutatták, hogy képesek összefogni és közösen adni a rászorulóknak.
A katasztrófákat követő tapasztalatokat azonban nem lehet függetleníteni sem a politikától, sem a gazdasági környezettől. A magyaroknak - Európához hasonlóan - fel kell készülniük minden eshetőségre, a görög-úttól azonban minél távolabbra kell helyezkednünk - hívta fel a figyelmet a politikus. Ezzel együtt Soltész Miklós üdvözölte a Katolikus Karitász azon lépését, mellyel újra a Karitatív Tanács tagjává vált és - mint fogalmazott - ezáltal mélyebb tartalmat adott neki.
Az államtitkár emlékeztetett, hogy a költségvetés Katolikus Karitászt támogató - az idei évben 140 milliós - tételét a jövő évben szeretnék 200 millió forintra emelni, mely a Kormány reményei szerint sokszorosan megtérülő befektetés lesz - fűzte hozzá.
Az adományok áfakulcsáról szólva Soltész Miklós elmondta, hogy annak eltörlésével látványosan nőtt az adományozó kedv.
Ezzel párhuzamosan a katasztrófák során kialakult szoros és hatékony együttműködésnek köszönhetően a segélyszervezetek nevével visszaélő csalók tevékenységét is sikerült visszaszorítani - mutatott rá az államtitkár.
Soltész Miklós szólt arról is, hogy európai uniós forrásból, összesen 600-700 millió forintból, mintegy 40-60 önkéntes pontot szeretnének létrehozni, melyek a felajánlott segítség pontos célba juttatásában segédkeznek majd. Az Új Széchenyi Tervben a családok támogatására kiírt közel kétmilliárd forintos pályázati keretet is sikerült megduplázni, valamint a telekommunikációs szolgáltatókat is sikerült meggyőzni arról, hogy a jó ügy érdekében működjenek együtt az egységes segélyvonal alapjainak letételében - ismertette.
A szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár örömmel jelentette be, hogy idén is elindult a „72 óra kompromisszumok nélkül” elnevezésű kezdeményezés. Mint mondta, a fiataloknak is meg kell érteniük mások problémáit és az önzetlen segítségnyújtás felemelő érzését.
A megújuló közmunka rendszerről szólva a politikus hangsúlyozta, hogy a segélyezésen túl meg kell tanítani a rászorulókat az öngondoskodásra. Soltész Miklós úgy fogalmazott: a segítséggel nem szabad leszoktatni az embereket a munkáról.
Erdő Péter bíboros, prímás, az esztergom–budapesti főegyházmegye érseke felhívta a figyelmet arra, hogy a Katolikus Karitász nyolcvan évvel ezelőtt, hasonlóan válságos időkben jött létre. Az egyház társadalomban betöltött szerepéről szólva a bíboros elmondta: a segítő szeretet az a nyelv, amelyen mindenki ért. A Karitász a legnehezebb helyzetekben is képes volt érdemben tenni ott, ahol arra a legnagyobb szükség volt rá - emlékeztetett a bíboros, prímás.