Az Országgyűlés előtt az igazságszolgáltatási reform
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes elmondta: alapvetően két szempontot tartottunk szem előtt az új igazságügyi törvények megalkotásakor. Egyrészt azt, hogy őrizzük meg a függetlenségét a magyar közjogi hagyományokhoz igazodva. A miniszter kifejtette: a bíróság és az ügyészség függetlensége olyan alapvető érték, amin az új jogszabályok sem változtatnak, és nincs is olyan politikai szereplő, aki ezen változtatna.
A másik szempont legalább ilyen fontos: meg kell teremtenünk azokat a jogszabályi feltételeket, amelyek a személyzeti ügyek és az intézményépítés területén hatékonnyá teszik a magyar igazságszolgáltatást - hangsúlyozta a miniszter. Mi azt tapasztaljuk - és az állampolgári tapasztalok is ezt támasztják alá -, hogy az igazságszolgáltatás sok esetben lassan működik, időnként olyan lassan, hogy az a jogbiztonságba vetett hitet fenyegeti - világított rá Navracsics Tibor. Ha egy állampolgár ésszerű határidőn belül nem remélhet jogorvoslatot a bíróságoktól, ügyészségektől, akkor nem fog bízni ezekben az intézményekben, és inkább az alternatív utat fogja keresni, ami a jogállami berendezkedés alapjait fenyegeti - nyomatékosította.
A törvényjavaslatok célja a hatékony működés és az átlátható, tiszta viszonyok megteremtése az igazságszolgáltatásban - foglalta össze a közigazgatási és igazságügyi miniszter.
Áder János EP-képviselő elmondta, hogy az igazságszolgáltatás pár területén sürgős beavatkozásra van szükség. Ilyen területek például a hatalmas felhalmozott ügyhátralék, vagy az igazságügyben dolgozók jövedelmi viszonyainak rendezése. A legnagyobb ügyhátralékkal a központi régió (Budapest és Pest megye) bíróságai küzdenek, ezért egy új kerületi bíróságot alapítanak, illetékességi területe négy budapesti kerületre fog kiterjedni. Rendezik a Pest Megyei Bíróság elhelyezését is, új épületbe költözhetnek a bírák.
Áder János bejelentette azt is, hogy csökkenteni szeretnék a bírák adminisztrációs terheit, mert felmérések szerint nagyobb ügyekben munkaidejük felét is adminisztrációra fordítják. Ezért 200 fővel növelik a bírósági ügyintézők, 180 fővel a bírósági titkárok számát, és 20 új ügyészi státuszt is meghirdetnek. Rendezik a bírók címpótlékát is, illetve az ügyészek jövedelmét a bírókéhoz igazítják. A bírák 13. havi fizetése beépül az alapbérükbe - tájékoztatott.