Kérdezze orvosát!
- Nem tudja megítélni annak a veszélyét, hogy a téves, hibás forrásból szerzett információ alapján alkalmazott beavatkozásokkal (például lúgosítás, méregtelenítő kúra, felesleges vitaminkezelések), s a valóban hatékony kezelés elmaradásával, mekkora kárt okozhat magának.
- Általában hiteles forrásnak tekinthetjük az állami és szakmai szervezetek (magyarorszag.hu, oep.hu, antsz.hu), neves orvosegyetemek, társaságok által fenntartott honlapokat és némi fenntartással a betegszervezetek weboldalait. Az üzleti és kereskedelmi honlapok egészségügyi információ tartalma, szakmai hitelesség szempontjából, akár megtévesztő is lehet, ajánlásaik követése előtt megfelelő kontroll szükséges.
- Mik lehetnek a támpontok a website információ megítéléséhez? - Tanácsos megnézni, hogy ki tartja fenn a honlapot (respektálható szervezetről van-e szó), ki az oldal célközönsége, lehet-e érdekkonfliktus, ami befolyásolhatja az információt. Az orvosi bizonyítékok idővel változnak, ezért nem mellékes, hogy mikor frissítették utoljára a tartalmat. Nagyon lényeges, hogy a hivatkozások megfelelő forrásokra utalnak-e (laikus ezt általában nem tudja megítélni). A személyes jó tapasztalatra utalás lehet hasznos, de gyanús, ha nincs mellette utalás egzakt bizonyítékra. Kell, hogy legyen lehetőség a kommunikációra a honlap felelősével, s elvárható, hogy közölje korlátait és érdekkonfliktusait (például a reklámszerződésekre vonatkozóan).
Összefoglalva tehát tanácsos, hogy a beteg tájékozott legyen, de az információt ne a reklámok által manipuláltan, hanem ellenőrzött, hiteles forrásból szerezze be.
Dr. Németh Lajos
belgyógyász, kardiológus
Időpontkérés: 20/ 956-34-16
(Betegtájékoztatás a rászorulóknak
a kecskeméti Wojtyla Házban
ingyenes)