Megújul a Vár és környéke
A kormányszóvivő elmondta: a Budai Vár a nemzeti történelmünk és identitásunk része, ezért fejlesztését a Kormány kiemelt nemzeti célként kezeli. Ennek megfelelően döntött a kabinet 2011. október 19-én a Várbazár teljes rekonstrukciójának megkezdéséről. Fontos, hogy ez a helyszín turisztikai szempontból kiemelkedő legyen, továbbá, hogy a fejlesztés által új munkahelyeket tudjunk teremteni.
Zumbok Ferenc, a budai Várnegyed megújításához szükséges állami feladatok koordinálásáért felelős miniszteri biztos rámutatott: ez az épületegyüttes, amely régen a város dísze volt, jelenleg nagyon tragikus állapotban van, ezért a Kormány döntése alapján a felújítás részleteit 2012. december 30-ig ki kell dolgozni, továbbá a Várbazár felújítását 2014 márciusára be kell fejezni. Kiemelte: a munkálatokhoz szükséges, kizárólag uniós forrásokból származó 6,5 milliárd forint már rendelkezésre áll.
A miniszteri biztos elmondta: a Várbazár több mint száz éves története során nem sikerült kihasználni az adottságait igazán, soha nem válhatott a város központi terévé. Meg kell találnunk azokat a funkciókat, melyek képesek idevonzani a turisták ezreit, élhető és látogatott központot kell kialakítani – hangsúlyozta.
A Kormány döntött a Várnegyed és környéke közlekedési viszonyainak rendezéséről is. A cél egy olyan hosszú távú koncepció kidolgozása, mely az egész Budai Várnegyed fejlesztését komplexen magában foglalja. A közlekedést érintő tervek szerint kishajó-közlekedéssel oldanák meg a pesti és a budai oldal összekapcsolását: a hajók a Vigadó térről indulva szállítanák a turistákat a budai oldalra, ahonnan a mozgójárda és a lépcső segítségével könnyedén és gyorsan megközelíthetővé válna a Vár.
A Várbazár felújításáról és a Várnegyed hosszú távú fejlesztési koncepciójáról részletes információ a kapcsolt dokumentumok között olvasható.