Július 28. vasárnap, Szabolcs
Hírek, események 2011. november 24. 09:46

Műfészek-kihelyezés nagyfeszültség alatt

Műfészek-kihelyezés nagyfeszültség alatt
Veszélyes és nagy precizitást igénylő műveletet hajtottak végre a MAVIR szakemberei, amikor a mintegy 27 méter magas, nagyfeszültség alatt álló villamos távvezeték tartóoszlopán műfészket helyeztek el a ragadozó madarak részére. Az akció fontos része annak a nemzetközi együttműködésnek, amely többek között a fokozottan védett kerecsensólymok állományának megőrzését és növelését tűzte ki céljául.

A fokozottan védett ragadozó madarak előszeretettel foglalják el a magyar villamosenergia-rendszer nagyfeszültségű távvezetéki oszlopain elhelyezett műfészkeket. A szakemberek a fészektelepítést a nagyfeszültségű távvezeték kikapcsolása nélkül, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel (MME) együttműködve, különleges védőruhában végzik el.

 

A madarak kedvelik ezeket a magaslati fészkelő helyeket, hiszen a sík terület, ahol ezek az oszlopok állnak, ideális körülményeket nyújt vadászterületük megfigyelésére, nem kell félniük továbbá azoktól a ragadozóktól sem, amelyek a fákon egyébként becserkészhetnék fiókáikat. Azáltal, hogy ezek a madarak elfogadják a nekik felkínált, áramütéstől védett, szakszerűen és biztonságosan kialakított fészkelési lehetőséget egyrészt csökken az elhullási szám, másrészt kevesebb lesz a természetes fészeképítés hátrányaiból eredő zárlatok száma is.

 

A MAVIR immár két évtizedre visszatekintő kapcsolatot ápol az MME-vel, 2009 óta  pedig kiemelt támogatója is annak. Az együttműködés keretében a MAVIR ZRt. 9 millió forinttal támogat egy olyan programot, amelynek keretében az egyesület szakértői költésbiológiai és etológiai megfigyeléseket végeznek a nagyfeszültségű oszlopokon költő kerecsensólymok élőhelyén. Az anyagi támogatás mellett a MAVIR szakemberei részt vesznek a madarak megfigyeléséhez szükséges gyűrűzésben, valamint műfészkek és madáreltérítők telepítésében is közreműködnek.

 

A MAVIR nagyfeszültségű távvezetéki oszlopain 2011-ben 88 pár kerecsensólyom foglalt fészket, közülük 77 pár költött sikeresen és 226 fiatal repült ki.  A fokozottan védett kerecsensólyom eszmei értéke példányonként egymillió forint.

 

A MAVIR ZRt. és az MME együttműködésének is köszönhetően az Európában kiemelkedő értéket képviselő magyarországi ragadozómadár-állomány védelme és gyarapítása eredményesen történik olyannyira, hogy a műfészek-telepítésen a szlovák, a román, a bolgár és a horvát madárvédelmi szervezetek is részt vettek tapasztalatszerzés céljából.

Kövessen minket a Facebookon is!