Az önkormányzatok megsegítéséről és az otthonteremtési kamattámogatásról döntött a Kormány
Az önkormányzati rendszer a rendszerváltás óta nem részesült ilyen jelentős támogatásban – jelentette ki Tállai András a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.
Az elmúlt időszak negatív gazdasági történései még tovább nehezítették az amúgy is kiszolgáltatott és nehéz helyzetben lévő önkormányzatok életét, ezért a Kormány tegnapi ülésén döntött arról, hogy még az év vége előtt 20,4 milliárdos többlettámogatást nyújt a magyarországi települések számára – tájékoztatott a döntésről Giro-Szász András.
A kormányzat nagy horderejű döntést hozott akkor, mikor úgy határozott: a súlyos likviditási gondokkal küszködő önkormányzatok megsegítésére átcsoportosít több mint 20 milliárd forintot – vette át a szót Tállai András önkormányzatokért felelős államtitkár.
Az említett összeget négy területen fogják szétosztani. Egyrészt egyedi döntésekkel 8,5 milliárd forintos támogatásban részesítenek 17 önkormányzatot, emellett 400 súlyosan eladósodott település kap majd 7 milliárd forintot adósságterheik csökkentésére – ismertette a döntés részleteit az önkormányzati államtitkár. Továbbá a társadalmi, gazdasági és infrastrukturális szempontok szerint leginkább elmaradott 1212 önkormányzat 4 milliárd forintos támogatásban részesül majd – jelentette ki az államtitkár, hozzáfűzve: 858 millió forintos tüzifatámogatást adnak további 456 településnek.
Tállai András tájékoztatott arról is, hogy a rendelet megjelenése pénteken, az összegek átutalása pedig az ünnepek után várható.
Célegyenesben az otthonteremtési program
Giró-Szász András emlékeztetett, hogy a Kormány eddig is a családok életminőségének javításán dolgozott, ugyanis 150 milliárd forintot hagyott a „háztartások zsebében” a családi adózással, a GYES három évre emelkedett és kidolgozta a nők részmunkaidős foglalkoztatásához kapcsolódó adókedvezményét is.
Az otthonteremtési politika célja, hogy kiegyensúlyozott ösztönző rendszert hozzon létre a lakhatás támogatásához. Az otthonteremtési kamattámogatási konstrukció lényege pedig a kedvező feltételű, lakáscélú forinthitel felvételi lehetőségének megteremtése - tájékoztatott a kormányszóvivő.
Szatmáry Kristóf elmondta, hogy a tegnapi kormánydöntéssel fontos lépcsőjéhez érkezett az otthonteremtési program. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kamattámogatási rendszerről szóló jogszabályokat januárban hirdetik ki, azonban csak később lépnek majd hatályba. Hozzátette: ez az idő a bankok felkészüléséhez szükséges.
Négy részből áll a kamattámogatási rendszer - ismertette az államtitkár. Ennek legnagyobb része – folytatta - az új lakás vásárlásához, építéséhez, valamint használt lakás vásárlásához és korszerűsítéséhez kapható támogatás. Ebben az esetben a kamattámogatás időtartama legfeljebb öt év, de a futamidő lehet hosszabb is. Hozzátette: változik a támogatás intenzitása attól függően, hogy milyen célból kívánják felhasználni, illetve a gyermekek számától függően akár hetven százalékos kamattámogatással indul, ami az ötödik évre 50 százalékra csökken. A lakás értékétől függően ez a szám harminc millió, illetve tizenkét millió forint korszerűsítés esetében - tájékoztatott Szatmáry Kristóf.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy külön része a rendszernek a hiteladósok ingatlanjainak megvásárlásához, illetve a kisebb lakások megvásárlásához kialakított kamattámogatás.
Korábban nem létezett a rendszerben, ezért új elemként került bele - a Bankszövetséggel való megállapodás alapján - a devizahitel kiváltására felvett kölcsön kamatainak megfizetése - világított rá az államtitkár. Szatmáry Kristóf megjegyezte, hogy az otthonteremtési programnak gazdaságélénkítő hatásai is vannak, illetve képes lehet a stagnáló piacok felpörgetésére.