Az Alzheimer-kórról tartott előadást a kiváló főorvos, dr. Tóth János, a Wojtyla Házban
Mit is tudunk az Alzheimer-kórról?
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka, ami a szellemi képességek súlyos romlásával jár együtt, olyan mértékig, ami a normális napi életvitelt, önellátást is lehetetlenné teszi.
Ebben a betegségben az egészséges agyszövet degenerálódik, elsorvad. Jelenleg az intenzív kutatás ellenére, az Alzheimer-kór kezelésére nem áll rendelkezésünkre hatékony terápia, csak olyan kezelések, amelyek segítségével az életminőség javítható egyes Alzheimer-kóros betegeknél.
Az Alzheimer-kóros beteggel való együttélés rengeteg türelmet igényel. Azok, akiknek Alzheimer-kórjuk van, illetve azok, akik gondozzák őket, támogatást és rengeteg szeretetet igényelnek a családjuktól és barátaiktól.
Az Alzheimer-kór tünetei
Időnként mindenkinek kihagy a memóriája. Teljesen természetes dolog elfelejteni ritkán látott emberek nevét. Azonban az idősödésnek nem természetes velejárója a gyakran látott, hozzánk közel álló emberek nevének elfelejtése, illetve a mindennapi használati tárgyak megnevezésének képtelensége. Az idő előrehaladtával (évek) visszafordíthatatlan szellemi károsodás következik be, ami tönkreteszi a beteg tanulási képességét, szóbeli kifejezőkészségét, illetve képzelőerejét is.
A legtöbb Alzheimer-kóros betegnél hasonló tünetek jelentkeznek:
· Fokozódó feledékenység
· Az absztrakt (elvont) gondolkodásra való képesség fokozatos elvesztése
· A megfelelő szó megtalálásának nehézsége
· Tájékozódóképesség elvesztése
· Az ítélőképesség romlása
· Ismerős tevékenységek végzése
· Személyiségváltozás